Uçakta Kanatlar Neden Altta, Üstte veya Ortada Olur?

47 Views

Uçağı oluşturan temel yapılar içinde kanatların görevi, basınç farkı oluşturarak uçağın havaya kalkmasını ve havada tutunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kanatlar, yakıt tankı olarak da kullanılmaktadır.

Farklı uçak tiplerine bakıldığında kanatların uçağa yerleştirilmesi bakımından bazı farklılıkları olduğu görülmektedir.

Kanadın konumu bakımından uçaklar 3 şekilde uçağa yerleştirilir;

 • Alttan kanat
 • Ortadan kanat
 • Üstten kanat

Alttan Kanat

Günümüz yolcu uçaklarında en çok kullanılan kanat tipidir. En önemli getirisi ise iniş takımlarının yerleştirilebilir olmasıdır. Aksi halde iniş takımlarının gövde içerisinde yerleştirilmesi gerekir ki nispeten küçük olan yolcu uçakları için istenmeyen bir durumdur.

Alttan kanat için diğer avantajlı bir durum ise hava aracı ile yer arasında bir tampon görevi görüyor olmasıdır. İstenmeyen bir durumla karşılaşıldığı zaman yere yakın kanatlar sayesinde durumlarda yere çarpma şiddetini hafifletilebilmektedir. Fakat bunun yanında uçağın itici güçlerinin de yere yakın olması gelecek tehlikelere karşı risk oluşturmaktadır.

Uçağın kanat kök kesitinin geniş bir alan kaplamasına imkân vermesi sağladığı diğer avantajlı bir durumdur. Bu sayede kanada daha fazla sivrilik verilip kanat girdabı etkileri azaltılabilir. Bu durum ise kanat verimliliği açısından oldukça faydalıdır. Ortadan Kanat

Ortadan kanat yerleşimine bakıldığında bu kanadın en önemli avantajı kanat-gövde birleşmesi için asgari bir alana ihtiyaç duymasıdır. Yani bu demek oluyor ki yüzey azaldığı için doğrudan sürtünme azalmaktadır diğer bir ifade ile sürüklemeyi azaltmaktadır.

Ortadan kanat yerleşimindeki en önemli problem ise yayılı bir alanda olan taşıma kuvvetleri sebebiyle oluşan eğilme momentini karşılamaktır. Bu eğilme momentini karşılamak için gövde içinden geçmesi gereken yapısal düzenlemeler vardır. Bu durum ise gövde hacminin verimli kullanılmasını engeller. Uçağın boş ağırlığının artmasına sebep olan hantal halka kirişleri de kullanmak zorunlu hale gelmektedir. Bu sebeplerden ötürü günümüzde çok tercih edilmez.

Üstten Kanat

Genellikle kargo uçaklarında tercih edilen bu kanat yerleşimi sayesinde uçağa yapılan yükleme ve boşaltmalar daha rahat olmaktadır.

Diğer bir avantajı bu kanat yerleşiminin uçağa kazandırdığı kararlılıktır. Kötü hava şartlarında karşılaşılan hava burgaçları, kanadın uçağa kazandırdığı kararlılık sayesinde fazla müdahale gerektirmeden çözülebilmesidir. Fakat uçağın bu kararlılık durumu manevra kabiliyetini de etkilemektedir. Manevra kabiliyetini azalttığı için pilotların işini zorlaştırabilmektedir.

Kanatların yerden yüksek olması “Yamaha” (Yabancı Madde Hasarı) zararını en aza indirmektedir. Fakat kanatlar yerden yüksekte olduğu için gövdeye takılan iniş takımları yapısal olarak uçağı zorlayabilmektedir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com