resmin alt tagı
https://herkesicinhavacilik.com/wp-content/uploads/2023/05/HDS-Havacilik-Dil-Sinavi-2024x1988.jpg

HAVACILIK DÜNYASINDA İLK

Yılda 300.000 insanla etkileşimimiz ve sektörel ziyaretlerimiz sonrası yaptığımız çıkarım sonucu olarak sektörde var olan açığı kapatmak adına uluslararası sınav talimatlarına uygun şekilde alt yapı hazırlayarak havacılık dünyasına yeni bir sınav kazandırdık.

‘’HAVADA KALMANIN ANAHTARI, DOĞRU DİL BECERİLERİNE SAHİP OLMAKTIR."

HAVACILIK DİL SINAVI

Havacılık Dil Sınavı; havacılık sektöründe faaliyet gösteren veya gösterecek olan havacılık personellerinin İngilizce dil yeterliliğini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bilindiği üzere Pilotaj ve Teknik Bölümler için özel bir havacılık dil sınavı yer alırken diğer havacılık bölümlerinin dil bilgisini sınamak üzerine herhangi bir havacılık dil sınavı yer almamaktadır.

Sınav özellikle Havacılık Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Uçuş Harekat Yöneticiliği, Hava Lojistiği gibi bölümleri okuyan veya mezun olan kişilerle birlikte pilotaj, teknik ve mühendislik harici havacılık departmanlarında çalışanlara hitap etmektedir.

Pilotaj ve Teknik Personele ait Dil Sınavları ile karıştırılmamalıdır!

SINAV SİSTEMİ

Dört seçeneklidir. Yanlış doğruyu götürmemektedir.

YDS formatındadır. Dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama konularını içerir.

Testlerde kullanılan paragraflar, cümle kalıpları ve kelimeler; Uluslararası Havacılık Otoritelerinin, Uçak ve Komponent Üreticilerinin, Havayolu Operatörlerinin ve Havalimanı İşletmelerinin dokümanları referans alınarak hazırlanmış, adayın havacılık sektöründe sıklıkla karşılaşacağı durumlar ve diyaloglar göz önüne alınmıştır.

Sınav 80 sorudan oluşup süresi 120 dakikadır.

Sınav tek oturumda online olarak gerçekleşmektedir.

Her sorunun tek doğru cevabı bulunmaktadır.

Sınav 100 üzerinden değerlendirilir.

Sınavda 10 adet dil bilgisi, 15 adet kelime bilgisi, 15 adet çeviri, 15 adet paragraf, 15 adet boşluk doldurma, 10 adet cümle tamamlama sorusu olacak şekilde hazırlanmıştır.

Sınavlar, Uluslararası Sınav Talimatına göre hazırlanıp uygulanmaktadır.

Yabancı dil yeterliliğini gösteren bu belgenin geçerliliği, sınava girilen tarihten itibaren 3 yıldır

ÖRNEK SINAV KİTAPÇIĞI

SINAV BAŞVURUSU

Havacılık Dil Sınavı başvurularının yapılabilmesi için Sınav Başvuru Formu’nun doldurulup sınav ücretinin yatırılması ve başvuru formuna dekontun eklenmesi gerekmektedir

Sınav ücreti 400 TL’dir. Ödemeler aşağıda belirtilen banka hesap bilgilerine yapılmalıdır. Ödemesi tamamlanmamış başvurular işleme alınmayacaktır.

Sınav Başvuru Formu tam ve doğru bir şekilde sınava girecek adayın bilgileriyle doldurulmalıdır.

Belirlenen ve duyurulan sınav tarihlerinden en az 7 gün öncesinde Herkes İçin Havacılık Derneği’ne ulaşmayan başvurular işleme alınmaz.

Aday sınav başvuru formunu eksiksiz doldurması durumunda başvurusu tamamlanmış sayılır ve kaydı alınır. Adaya başvurusunun alındığına dair onay maili iletilir.

Sınav tarihleri ve diğer bilgiler www.herkesicinhavacilik.com/havacilik-dil-sinavi/ sayfasında yayınlanır.

SINAV TALİMATI

Adaylar sınav saatinden en az on dakika önce, bildirilen sınav sisteminde, belirtilen sınav koşullarında hazır bir şekilde beklemelidir.

Adaylar sınava kendilerine iletilen web site üzerinden giriş yapmalıdır.

Sınava giriş sağlarken isim ve soy isimleri baş harfleri büyük olacak şekilde (Örnek: Esra Kılıç) eksiksiz ve tam yazmanız gerekmektedir.

Sınav boyunca adaylar kamera kayıt sistemi ile sınav süreci kaydedilecektir.

Adayın başka birisinin yerine sınava girdiği anlaşıldığında sınava devam etmesine müsaade edilir ancak sınav kâğıdı değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Sağlık sorunları olup sınava katılmak isteyen adaylar ise sınav öncesinde tarafımıza mail gönderimi sağlamalıdır.

İzin verilen durumlar dışında, adayların sınav esnasında elektronik veya basılı doküman, defter, kitap, sözlük, not, boş kâğıt, cep telefonu, her türlü kayıt ve haberleşme cihazı vs. gibi şeylerin yanlarında veya yakınlarında bulundurmaları, buna teşebbüs etmeleri durumunda davranışları kopya olarak değerlendirilir.

Sınava, belirtilen saatte başlanır. Sınav başladıktan sonra, sistemle ilgili önlenemeyen teknik arızalar haricinde durdurma, ara verme veya geri dönme yapılmamalıdır.

Sınav sırasında adayların acil sağlık sebebi dışında sınav sisteminden çıkmamaları gereklidir. Adaya ek süre verilmez.

Adaylara verilecek cevaplama süresi, adayın “SINAVI BAŞLAT” butonuna bastığı andan itibaren hesaplanır.

Sınava, randevu saatinde başlanır. Sınav başladıktan sonra, sistemle ilgili önlenemeyen teknik arızalar haricinde durdurma, ara verme veya geri dönme yapılmamalıdır.

SINAV İTİRAZI

Havacılık Dil Sınavına itirazda kullanılır.

İtiraz başvuruları sınav sonucunun ilan tarihinden itibaren on iş günü içerisinde Hizmet Sağlayıcıya ulaştırılmalıdır. Belirtilen süre içerisinde yapılmayan itiraz başvuruları Hizmet Sağlayıcı tarafından dikkate alınmaz.

Adayın banka dekontunu ve itiraz başvuru formunu hizmet sağlayıcıya göndermesi durumunda, aday başvurusunu tamamlamış sayılır ve itiraz kayıt altına alınır.

Sınav İtiraz ücreti 100 (Yüz) TL. dir.

Sınav İtiraz ücreti; HERKES İÇİN HAVACILIK DERNEĞİ TR870006701000000030608822 IBAN numaralı hesaba yatırılır. Ödemesi eksik olan itiraz başvuruları işleme alınmaz.

Sınav sonucu değişirse itiraz ücreti adaya iade edilir.

Sınav sonucu adaya e-posta ile gönderilir.

Hizmet Sağlayıcı usullere uygun olarak yapılmayan yeniden değerlendirme talepleri ile yeniden değerlendirilmesi tamamlanarak notu kesinleşmiş sınavlara yönelik mükerrer itirazları değerlendirmez.

SINAV İTİRAZ FORMU

SINAV TAKVİMİ

SINAV KODU SON BAŞVURU TARİHİ SINAV TARİHİ
HDS-1 18.06.2023 25.06.2023
HDS-2 16.07.2023 23.07.2023
HDS-3 20.08.2023 27.08.2023
HDS-4 17.09.2023 24.09.2023
HDS-5 22.10.2023 29.10.2023

BAŞVURU FORMUNU DOLDURDUKTAN SONRA ÖDEME YAPMAYI UNUTMAYINIZ

Sınav ücretini ister tek seferde banka hesabına atarak, isterseniz de 12 taksite kadar kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

ÖDEME YAP

BANKA HESAP BİLGİLERİ

Banka Adı: Yapı Kredi Bankası

Hesap Sahibi: HERKES İÇİN HAVACILIK DERNEĞİ

IBAN: TR870006701000000030608822

Açıklama: TC Kimlik Numarası-Sınav Kodu (Örnek: ‘’2x67x0x9x10 -HDS-3’’)

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com