Uçaklar Türbülansa Yakalandığı Zaman Ne Olur?

46 Views

Türbülans Nedir?

Türbülans ya da diğer adıyla çalkantı; en basit tanımla uçaktan çıkan sıcak hava dalgasıyla atmosferik basınç ve soğuk hava cephelerinin rüzgârın etkisiyle çarpışmasından doğan bir düzensizliktir.  Bu düzensizlik sonucunda ise uçak belirli düzeylerde irtifa kaybedebilir.

Türbülans Sırasında Ne Olur?

Uçak hava akımına karşı koyamadığı için belirli şiddetlerde irtifa kaybı yaşar.  Bu sırada sadece konfor kaybı yaşanır. Kemer takılı olduğunda bu türbülans hafif düzeyde yaşanır. Bazen hissedilmez bile. Şiddetli türbülansa rastlamak ise çok zordur. Bu türbülans çeşidi genel olarak önceden haber alınabilir. Uçağı Düşürür Mü?

Günümüz teknolojisinde uçaklar olası tehlikelere karşı önlemler alınarak tasarlandığı için türbülans uçağı düşürmez.  En fazla uçak yolculuğu sırasında rahatsızlık verir. Rahatsızlık seviyesini minimuma indirmek için yolculuk süresince kemerlerini çıkartmamaları önerilir. Zaten pilotlar gerekli eğitimleri aldıkları için sorunla kolayca başa çıkabilecek kabiliyete sahiptirler, tabi teknik bir arıza olmadığı sürece.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com