Türbülans Bulutları Nasıl Gözükür?

42 Views

Türbülans, hem mürettebat hem de yolcular için korkulu bir rüya diyebiliriz. Türbülans oluşumunda en etkin rolü ısı farkı oynar. Yüksek irtifalarda soğuk ve sıcak havanın yer değiştirmesi veya rüzgarın etkisiyle bulutların istenmeyen şekilde yer değiştirmesi sonucu türbülans oluşur. Haliyle türbülansa giren bir uçakta şiddetli sallanmalar, kabinde panik dolu anlara neden olabilir. Eğer türbülansa girmekten korkuyorsanız genelde kanat tarafında oturulmaması önerilir.

Türbülans Bulutları Nasıl Oluşur?

Türbülansa aslında kümülonimbus bulutları neden olur. Kümünolimbus, kümülüs tipindeki bulutların dikey olarak büyüyerek oluşan konvektif bir fırtına bulutudur. Bu bulutların üst kısmı genellikle düzgün, çizgili ya da ipliksidir haliyle bu kısma şeklinden dolayı örs denilir. Ancak her kümünolimbus bulutunda örs yapısı bulunmayabilir. Kümünolimbus bulutları havanın nem oranı ile orantılı olarak tabanı alçalır haliyle yaz ve kış mevsimlerinde tabanının miktarı değişkenlik gösterebilir. Bulutun tepe yüksekliği 11 kilometreye kadar ulaşabilir. Bulutun rengi çoğu kez koyudur. Kümünolimbus bulutlarına çevresindeki bulutlar birleşmiş veya birleşmemiş durumda eşlik edebilir. Türbülans Bulutunun Etkileri Nelerdir?

 • Uçak yüzlerce metre irtifa kaybedebilir.
 • Uçakta çok şiddetli sarsıntılara neden olabilir.
 • Yolcular yerinden fırlayabilir.
 • İnsanlar kafalarını ya da vücutlarının başka organlarını çarpabilir.
 • Şiddetli bir türbülans durumunda yaralanmalar meydana gelebilir.

Türbülanstan Bulutlarından Dolayı Düşen Uçak Var mı?

Bunun cevabı kesin olarak hayır. Çünkü dispeçler ve pilotlar uçuş öncesi planlama yaparken türbülans bulutlarının oluşabilme ihtimali olan yerleri belirlerler ve pilot oradan uçmaz. Bunun haricinde havada bulunuyorsak pilotlar radarlardan hava hareketlerini gözlemleyip ona göre rotalarında küçük değişiklikler yapabilirler.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com