Uçakta Karşılaşılabilecek Alerjik Durumlar Nelerdir?

46 Views

Havacılık sektöründeki gelişmelerin artmasıyla insanlar uçakla daha çok seyahat etmeyi tercih ettiler ve bu da beklenmedik acil durumların artmasına sebep oldu.

Kısa ya da uzun sürecek olan uçuşlarda havaalanından itibaren başlayarak uçuş sonlana kadar birçok sağlık sorunu ve alerjik reaksiyonlar gerçekleşebilir. Alerjik nezlesi ya da vazomotor ritini olan yolcularda uçuş esnasında hapşırma, burun tıkanıklığı veya akıntısı, kulakta dolgunluk meydana gelebilir. Besin alerjisi ya da yolculuğun yaratmış olduğu etki ile vücut da kaşıntı, kızarıklık, ödem ve ağız/dudak da uyuşma olabilir.

Astımlı hastalarda, hava akımının etkisiyle astım krizi başlayabilir. En çok korkulanlardan ise ilaç ya da besinle tetiklenen anafilaksi veya şok tablosudur.

Uçak İçindeki Basınç Astım Hastalarını Olumsuz Etkiler Mi?

Uçakla seyahat sırasında bu kişiler olumsuz etkilenebilmektedirler. Uçuşa bağlı stres ve mekanın dar olması, nispeten azalan oksijen düzeyi, nem durumu ve jet lag etkisi astım rahatsızlığı olan kişilerin astımını tetiklemektedir. Havayolu Şirketlerinin Alacağı Önlemler

 • Uçuş öncesi, yolcuların sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olurlar ve gerekirse yolcunun doktoru ile görüşerek alınacak önlemler hakkında konuşurlar.
 • Alerjik durumlarda uçuş ekibinin müdahale edebilmesi için gerekli eğitimleri verirler.
 • Besin alerjisi olan yolcular için menü hazırlarken daha dikkatli davranırlar.
 • Acil müdahale setini eksiksiz bir şekilde uçak içinde bulundururlar. (Oksijen, Adrenalin ampul, Salbutamol, Kortikosteroid, Antihistamin)

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com