Uçağa Kuş Çarparsa Ne Olur?

39 Views

Uçaklar ve kuşlar aynı gökyüzünü kullandıkları için maddi ve manevi birçok kayıp ortaya çıkabiliyor. Canlılar için olan kayıpları günümüzde maalesef pek engelleyebildiğimiz söylenemez. Ancak uçağa kuş çarpması ciddi maliyetli sorunlara yol açtığı için insanlar bunun önüne geçebilmek için birçok çalışma yapmış ve yapmaya devam etmektedir. ABD’de bir yılda kuş kazalarından dolayı uçaklarda 1.2 Milyar dolar zarar meydana getirmiştir. Bu fiyat sadece uçakta meydana gelen zararlardır. Rötarlar ve uçuş iptalleri ayrı maliyetler çıkartabilir.

En Sık Kuş Kazaları Ne Zaman Olur?

Kuşlar genellikle uçağın kalkış iniş zamanlarında uçak ile çarpışırlar. Kuş kazalarında genellikle küçük çaplı hasarlara yol açar. Ancak kuşlar uçağa çarptığında motora girme durumları da olabilir. Motorlardan birine ya da ikisini de girmiş olabilirler. Uçak motorları en az bir kuş girme durumuna dayanabilecek şekilde üretilmiştir. Eğer tek motora kuş girmesi durumunda motor durur ise uçak uçuşuna tek motorla devam edebilir.  Bu durumda meydana gelen kuş girmesi durumlarında uçak düşmesi durumu oldukça düşüktür.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com