Uçaklar Geri Geri Gidebilir Mi?

81 Views

Uçak motorları vitesli bir sisteme sahip olmadıkları için uçaklarda geri vites bulunmamaktadır. Ancak uçakların “Reserve Thrust” özelliği ile geri gitmeleri mümkündür bu özellik aslında iniş sırasında bir frenleme sistemidir. Frenleme yerine geri gitme özelliğine ise “Power Back” denir. Bu olay itiş yönünün tersine bir hareketle meydana gelir.

Neden Uçaklar Kendi Gücü ile Geri Gitmez?

Uçakların towcar olmadan geri gitmesi çok fazla güç gerektiriyor bu sebeple ses dayanılmaz seviyelere ulaşıyor. Ayrıca motorda ters hava akımı ciddi bir güvenlik sorunu oluşturabilir mesela yerde bulunan herhangi bir cisim uçup terminal camlarını kırabilir, görevli insanlara zarar verebilir. Aynı zamanda daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.  Bu sebeplerden dolayı uçaklar kendi gücünü kullanarak geri gitmezler.

Peki, Uçaklar Nasıl Geri Geri Giderler?

Uçakların burun kısmına takılan towcar adlı bir araç yardımı ile geri geri gidebilirler. Bu harekete “Pushback” denir. Bu hareketi pushback görevlisi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmekten sorumludur. Bu şekilde uçaklar taksi yapacakları yola kadar geri itilebilirler. Elektro Motor Sistemi Nedir?

Henüz hayata geçirilmeyen ancak planlanan bir projedir. Elektro motorların uçağın ana tekerlerine takılması planlanmıştır. Bu gücü APU’nun sağlaması planlanıyor. Yapılan denemelerde gürültüyü ve pushback çevre kirliliğini ciddi oranda azalttığı görülmüştür. Bu projenin pushback sırasında özellikle buzlanmış pistte yaşanan aksaklıklar, yakıt tasarrufu gibi birçok şeye faydalı olabileceği düşünülüyor.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com