Havadayken Hostesler Hep Ayakta Mı Durur?

41 Views

Hostes diğer bir adıyla kabin memuru, uçak yolcularının güvenle ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerinden sorumlu kişidir. Kabin memurları işlerini yaparken genelde ayaktadırlar. Uçuştan önce uçak kabinini hazırlarken ikram servisini hazırlarken ve dağıtırken, yolcuların taleplerini yerine getirirken ayakta olmak zorundadırlar. Uçuşların menziline göre ve görev yoğunluğuna göre dinlenme fırsatı olabilir. Kısa menzilli Uçuşlarda böyle bir fırsat her zaman olmaz. Özellikle uzun menzilli uçuşlarda ikram servisi bittikten sonra bolca dinlenmeye vakit kalır.

Bir Hostes(Kabin Memuru)’in Görevleri Nelerdir?

  • Uçuş öncesi brifinge katılır. Uçuş detayları, uçaktaki bebek sayısı, diyabetli, tekerlekli sandalyede yolcular gibi özel ihtiyaçlara sahip yolcular hakkında bilgi edinir.
  • Sefer sırasında yolcuların ihtiyaç duyabileceği yastık, battaniye, içecek gibi bazı malzemelerin kontrolünü sağlar.
  • Uçağa binerken yolcuların biletlerini kontrol eder.
  • Yolcuların koltuklarını bulmalarına yardım eder. Yolculara, emniyet kemeri ve koltuğun uygun pozisyonunu almaları için yardım eder.
  • Yolculara, uçuş kuralları ve yönetmelikleri hakkında bilgilendirmede bulunur.
  • Yolcuların rahat seyahat etmesini sağlar.
  • Uçuş deneyimini yolculara keyifli hale getirmek için yemek servisi yapar.
  • Acil durumlarda yolcuları güvence altına alır.
  • Yolcuların güvenlik kurallarına uyduklarından emin olur.
  • Uçuş sırasında meydana gelebilen her türlü tıbbi probleme ilişkin olarak havayolu şirketine rapor sunar.

Hostesler Uzun Menzilli Uçuşlarda Nerede Dinlenir?

özellikle uzun menzilli uçuşlarda uykuya ihtiyaç duyuyorlar. Bu bölgede uçak tipine bağlı olarak 6 ya da 10 yatak veya ranzalar bulunabiliyor.  Yataklarda kişisel depolama alanının yanı sıra, okuma lambaları, kancalar ve aynalar da bulunur. Battaniye, yastık ve pijamada bulunabiliyor.

Hostes Dinlenme Odaları Uçakta Nerede Bulunur?

Kabin Ekibinin dinlenmesi için ayrılan odalar, genellikle kokpitin arkasında, first class üzerinde bulunur; Gizli merdivenler, kabin ekibinin uyuyacağı yatak odalarına çıkıyor. Bazen bu odalara tavanda bulunan gizli bir kapaktan giriliyor. Merdivenler kokpitin çok yakınında olur. Genellikle göze çarpmayan bir kapının arkasında gizli oluyor. Açmak için ise genellikle şifre ya da anahtar gerekiyor.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com