Bakımı Yapılmayan Uçaklar Uçabilir mi?

71 Views

Eğer aracımız varsa ve yolculuk yapmak istiyorsak önce aracımızı kontrol ettirip bakımını yaptırmak isteriz. Peki uçak ile seyahat ederken bu durumun nasıl olduğunu biliyor muyuz? Bakımları yapılmamış bir uçağa bindiğinizi hiç düşündünüz mü?  Uçak yolculukları günümüzde en çok tercih edilen ve en az kaza riskine sahip seyahat şeklidir. Bu riskin en düşük seviyede tutulabilmesi için uçakların aylık, yıllık veya uçuş sonrası uçağın durumuna göre kontrolleri yapılır. Bazı durumlarda uçağın EASA’nın belirlediği kurallara göre bakımları yapılıp AD’ye (Airworthiness Directive: Uçuşa elverişlilik yönergesi ) uygun olmadığı taktirde uçuş yapması mümkün değil. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse uçaklar, yapılan tüm kontrol ve bakımlardan geçmemesi halinde uçuşuna izin verilmemektedir.

Uçak Kazalarının Yüzde 20’si Teknik Sebeplerden Dolayı Yaşanmaktadır

Günümüz teknolojisin gelişmesi ile havacılık sektöründe birçok sorunun daha yaşanmadan önüne geçilebiliyor. Ancak bu gelişmeler ışığında bazen ciddi teknik problemlerden dolayı uçak kazaları yaşanmakta. Uçakların üretim aşamasındaki aksaklıkları, bakım ve kontrol sırasında unutulan kısımların sonucunda uçak kazaları olabiliyor. İşte bu gibi durumların önüne geçebilmek için havacılık sektöründeki uluslararası ve yerel kuruluşların talimatlarına uygun olmayan uçakların kalkışına izin verilmeyerek önüne geçilmesi sağlanıyor.

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com