Uzun Uçuşlarda Sadece İki Pilot Mu Bulunur?

33 Views

Uçaklar, uzun uçuşlara dayanıklı olacak şekilde üretilmişlerdir. Uzun uçuşlar kaç saat sürer? Bu uçuşlarda kokpitte kaç pilot bulunur? Yolcu uçaklarında kurallar gereği iki pilot bulunmaktadır. Sebebi ise kalkış ve iniş sırasında pilotların iş yükü oldukça fazladır. Pilotlar, bu nedenle görev dağılımı yapmaktadırlar. Yapılan görev dağılımına Kaptan Pilot karar vermektedir. Pilotlardan biri uçağın kontrolünü eline alırken, diğer pilot ise tüm iletişimlerden, göstergelerin izlenmesinden sorumlu olmaktadır. Uçağın sorumluluğu kaptan pilottadır. Bunun yanında, yardımcı pilota da yol gösterir ve tecrübe edinmesini sağlamaktadır. Uçuş sırasında, pilotlardan birine bir şey olduğu durumda, kontrolü diğer pilotun alabilmesi adına kokpitte iki pilot bulunmaktadır.

Uzun Uçuşlarda Da Bu Durum Aynı Mıdır?

Sanılanın aksine değildir. Uçulan mesafelere göre kokpitte ve kabindeki ekip sayıları değişkenlik gösterebiliyor. Normalde kokpitte 2 pilot bulunurken, uzun menzilli uçaklarda(genellikle geniş gövdeli uçaklarda)uluslararası standartlara göre, 8 saatin üzerindeki uçuşlarda kokpitte 3 pilot bulundurulması gerekmektedir. Eğer 12 saatin üzerinde ise kokpitte 4 pilot bulundurulması gerekmektedir. Sebebi ise pilotlar uçuşlarda yorulmaktadırlar, bu yüzden kokpitteki diğer pilotlarla dönüşümlü olarak dinlenmektedirler. Görevli olmayan pilotlar ‘Crew Rest’ adı verilen bölümde dinlenirler.

Uzun Menzilli Uçak Tipleri Hangileridir?

  • Airbus-330 Menzil: 13.450 km
  • Airbus-350 Menzil: 15.000 km
  • Airbus-380 Menzil: 15.200 km
  • Boeing-747 Menzil: 9.800 km
  • Boeing-777 Menzil: 15.000 km
  • Boeing-787 Menzil: 14.800 km

 

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com