Havacılıkta İnsan ve Makine Önemi

14 Views

Havacılıkta İnsan Faktörü

Havacılığın faaliyete geçtiği ilk günden bugüne insan faktörü etkindi ve insan çerçevesinde gelişim sağladı. Sınırlar insanın o koşullarda görebildiği kadardı. Gelişen çoğu sistem aslında yine insan faktörü üstündendir. Mesela emniyetin sağlanması, koşulların iyileştirilmesi gibi birçok örnek verebiliriz. Ağırlıklı olarak savaşlarda insanların gözlemleriyle neyin nerede yanlış yapıldığı görülmüş ve düzeltilme çalışmalarına başlanmıştır.

Havacılıkta Makineleşme

Makineleşme, iş gücünü azalttığı için ve zamandan tasarruf sağladığı için hayatımızın her yerinde. Havacılıkta makineleşmenin önemini ise çok çok büyük boyutlarda görmekteyiz. Mesela otomatik pilotların hayatımıza girmesiyle uçuş emniyeti yüksek seviyede arttı. Olası bir tehlikede uçağı uçuracak indirecek ve hatta havadaki emniyeti sağlayacak yazılımlar içermektedirler. Başka bir örnek verecek olursak kara kutu olarak bildiğimiz flight recorder ünitesi, bu cihaz sayesinde uçak kazaları azalmıştır. İçindeki sistem sayesinde tüm konuşmaları ve bilgileri depolar. Sağlamlığı da maksimum seviyede olduğundan ötürü herhangi bir kaza durumunda herhangi bir zarar almadıkları için kazaya sebep olan dokümanlardan ulaştığımız bilgilerle yapılan yanlışları düzeltip yenileme imkanına sahibiz. Diğer akla gelen örnek ise bavullarımızı yürüyen bantlara koyup gelmesini bekleriz. Günümüzde çok normal gelse de insan hayatını kolaylaştıran çoğu makineden biridir aslında. Eğer yürüyen bant olmasaydı daha fazla el gücüne ihtiyaç olacaktı. El gücüne ihtiyaç olduğu için ekonomik güce de ihtiyaç olacaktı. Birbirini tamamlayan olaylar silsilesi şeklinde devam ediyor diyebiliriz.

Sonuç olarak makineleşme, tüm sektörlerde insan hayatını kolaylaştığı gibi havacılıkta da hem kolaylaştırıp hem de gelişmesine katkı sağlamıştır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com