Uçakların Kalkış Hızı

48 Views

Uçakların kalkış hızını km cinsinden vermek gerekirse ortalama 200-300 arası kalkış hızları vardır. Bu hızlar uçağın modeline göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir A380 ve B747 uçaklarının yaklaşık kalkış hızı 270 km/s ’dir.

Uçakların Kalkış Hızını Neler Etkiler?

 • Rüzgar yönü ve rüzgarın şiddeti
 • Pist durumu, pistin boyutu ve mesafesi
 • Hava basıncı
 • Nem oranı
 • Pist eğimi
 • Uçağın ağırlığı

Uçak Hızlarının Kısaltma Anlamları

Hız hesaplamaları sürat anlamına gelen velocity kısacası ‘V’ harfi ile hesaplanır. V1 hızı pilotun kalkıştan vazgeçip pistte durabileceği maksimum hızdır. V1 hızına ulaştıktan sonra uçuş iptal edilemez. ‘VR’ sürati uçağın artık teker kaldırabilecek durumda olduğu sürattir. ‘V2’ hızı uçağın tırmanışı güvenli bir şekilde sağlayabildiği hızdır. Uçak Kalkış Hızı Nasıl Hesaplanır?

Uçakların hızı kalkış ağırlığına bağlı olarak hesaplanır. Maksimum kalkış ağırlığı (MTOW) hesaplandıktan sonra uçak tipi, pistin uzunluğu, eğimi gibi birçok etken dikkate alınarak kalkış hızı belirlenir. Kalkış ağırlığı hesaplanırken taksi yakıtı, uçuş yakıtı, rezerv yakıt, kargo, yolcu ve operasyonel boş ağırlığa göre hesaplanır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com