Yolcular Neden Check-in Yapar?

21 Views

Check-in Nedir?

Check-in havaalanlarında yolcunun bagaj verme ve bilet kontrolünden geçmesine verilen isimdir. Check-in süresi uçuş saatinden 24 saat önce açılıp son 1 saat kala kapanır. Bu prosedür havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilir.

Check-in Türleri Nelerdir?

Check-in işlemleri günümüzde havaalanlarında, online ve kiosk cihazlarıyla ücretsiz kolay ve hızlıca yapılabilmektedir. Havaalanlarında Check-in: Havaalanına gidilip belirtilen kontuarlarda görevliler yardımıyla yapılan işleme denir. Online Check-in: Havayolu şirketinin internet sitesi üzerinden yapılan check-in işlemine verilen isimdir. İnsanların son zamanlarında vakitleri çok değerli olduğu için herkes tarafından tercih edilmeye başlanan bir uygulamadır. Havayolu şirketinin internet sitesine PNR kodu ve ad soyadı bilgileriyle chek-in işlemi kolaylıkça yapılabilmektedir. Bazı havayolu şirketleri koltuk seçme, yemek ve bagaj seçimlerini de online olarak yapabilme imkânı sunulmaktadır. Fakat online check-in hizmetinden 2 yaş altı çocuklar, engelli bireyler ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular yararlanamamaktadır. Kiosk Check-in: Kiosk cihazlarıyla havaalanlarında yapılan check-in işlemidir. Online check-in işleminden sonra en çok talep edilen yöntemdir. Yolcu kartınız ya da pasaport kiosk cihazına yerleştirildikten sonra ekrana rezervasyon kodu veya bilet numaranızı girerek eğer şirket koltuk seçme işlemi sunuyorsa koltuk seçilip, ekstra ücret ödenmesi gerekiyorsa kredi kartı ile kolayca ödendikten sonra biniş kartını almayla sona erer.

Neden Chek-in Yapmak Zorundayız?

  • Yolcunun havaalanında olduğunu ve uçuşa katılacağını bildirmesi,
  • Yolcunun havayolu şirketi ve SHGM tarafından sağlanan haklardan faydalanabilmesi,
  • Yolcuların sahte, yetersiz ve geçersiz belgelerle seyahat etmesine engel olunması,
  • Dış hatlarda vize ve pasaport kontrolünün gerçekleşmesi,
  • Koltuk numarası ve bagaj etiketinin alınması,
  • Bagajların belirlenip ağırlıklarının kontrol edilmesi,
  • Uçağın yolcu sayısına göre hazırlanabilmesi ve
  • Özel yolculara özel hizmet verilebilmesi için check-in işlemi yaptırmak zorunludur.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com