Bir Pilot Kaç Yıl Mesleğini Sürdürebilir?

19 Views

Pilot olmayı istiyor muyum? Bu mesleğin getirilerini, artılarını herkes biliyor. Güzel maaş, dünyayı gezmek, esnek çalışma saatleri. Peki madalyonun diğer yüzü nedir? Bunu kaç kişi biliyor ya da bilmek istiyor?

Pilotluk İkiye Ayrılır

Pilotluk, fobi, hususi veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan ve idaresini üstlenen meslek grubunun genel adıdır. Hobi olarak uçmak için sadece hususi pilot lisansına sahip olmanız yeterliyken pilotlukmesleğini icra etmeniz halinde, hususi pilot lisanslarına yönelik uçuş eğitimlerinden veya sınavlarından ayrı olarak ticari seviyede bir lisansa ihtiyacınız olacaktır. Pilotluk mesleği, sürekli eğitim ve kendini geliştirmeyi zorunlu kılan, yüksek sorumluluk ve dikkat gerektiren prestijli bir iştir. Özellikle pilotluk mesleğini ticari uçuşlarında kariyerhedefi olarak planlayıp devam ettiren pilotların, yılın her günü ve her saati uçuşlar gerçekleşme olasılığından dolayı çok düzenli bir mesai saati bulunmamaktadır. Bununla birlikte Pilotların Görev Süreleri; günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak sınırlandırılmıştır. Uçuş görev ve dinlenme süreleri, ilgili yasal talimatları doğrultusunda düzenlenmektedir. Bu prestijli meslek zorluklarından yanı sıra yüksek bir gelir potansiyeline de sahiptir.

Pilotların Olumlu Yanları

  • İş yaparken gezersiniz
  • Pilotluk maaşları
  • Pilotluğun evrenselliği
  • Karizması

Pilotların Olumsuz Yanları

  • Sağlık
  • Dağınık uçuş saatleri
  • Pilotaj hatayı kabul etmez
  • Her yıl sınav ve kontrol

Pilotlukta Emeklilik Yaşı

Uluslararası araştırma şirketlerinin verilerine göre emekli pilotlar işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde hayatını kaybediyor. Araştırmaya konu olan 281 emekli pilotun yüzde 61’i beş yıl içinde hayatını kaybetti. Emeklilik yaşları şirket sistemine göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; British Airways 55 yaş sınırı bulunuyor iken birçok Avrupalı havayolu şirketlerinde 57-60 yaş sınırı bulunuyor. Ülkemizde ise daha önce 63 yaş sınırlaması mevcut iken bu sınır 65’e yükseltildi.

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com