Kokpit Kapısı Neden Kurşun Geçirmez Yapılmaktadır?

27 Views

Daha önce yaşanan kokpit saldırılarından sonra, uçak kaçırmaları daha zor hale getirmek için kokpitlerinin güvenliğine ilişkin bazı önlemler alındı. ABD Federal Havacılık Kurumu, kapıların el bombası atılması halinde dahi patlamaya dayanacak güçte yapılmasını ve silahlı bir olay yaşanması durumunda kontrol altına almak için kurşungeçirmez halde yapılmasını istedi. Genellikle de kokpit kapısı uçuş boyunca kilitli kalmaktadır. Kokpit güvenlik sistemi, pilot koltuğu tarafından yönetilebiliyor. Sistemin geçici bir süre ile devre dışı kalması halinde, güvenlik kodunu bilen mürettebat kokpite girebiliyor. Airbus tipi uçakların kokpit kapılarında üç farklı norm vardır; Normal, açık ve kilitli. “Normal” durumda, kokpit kapısı kilitli oluyor ama 30 saniyelik bir sürenin ardından şifrenin girilmesi sonucunda mürettebat içeri girebiliyor. Ancak bunun için geçen süre boyunca kokpit içindeki pilotlardan mürettebata yanıt verilmemesi gerekiyor. “Açık” durumda, pilot tuvaletten dönen meslektaşına kokpit kapısını açabiliyor. “Kilitli” duruma bakacak olursak eğer güvenlik şifresi doğru da girilse kokpit kapısı beş dakika boyunca açılamıyor ve bu süre uzatılabiliyor. Böylece hava korsanları mürettebattan şifreyi öğrenseler bile kokpite girememektedirler.

Kokpit Kapısının Güvenliği Uzmanlar Tarafından Düşünülüyor

Havada eylemin çözümü yerdeki eylemlerin kontrolünden çok daha zordur. Basit ve tecrübesiz bir eylemcinin etkisiz hale getirilmesinde bile bir risk vardır. Riskleri sayıp, onlarca ipucunu ortaya sermenin mantığı yoktur. Peki, böyle bir şartta neler yapılabilir, bu akıllarda soru işareti olarak beliriyor. Yıllardır havacılık güvenliği ile uğraşan uzmanlar bunu tartışıyorlar. Kokpit kapıları 180 bin doları bulan özel kapılar halinde yapılıyor. Kurşungeçirmez, balta ile parçalanmaz olarak imal edilebiliyor. Havalandırma sistemi içine bayıltıcı gaz koyup, bir olay yaşandığı zaman anında patlatılarak herkesin bir süre uyutulması bile düşünülüyor.

Kokpit Kapısı Neden Kurşun Geçirmez Halde Yapılmaya Başlandı?

Kokpitlerin kapıları kurşungeçirmez olarak yapılmıştır. ABD’de gerçekleşen 11 Eylül saldırılarından sonra, uçak kokpitindeki prosedürü ve kapı sistemi değiştirilmiştir. Yeni sistemler mevcuttaki uçaklar üzerinde de uygulanarak, kokpit için gerekli olan güvenlik önlemleri alınmıştır. Yeni uygulanacak olan kurallar kapsamında, kokpit kapıları kurşungeçirmez hale getirilip, her türlü darbeye de dirençli hale getirilmiştir. Aynı zamanda, pilotların kokpit kapılarına yaklaşan kişileri görebilmeleri için kapı girişlerine kadar kameralar yerleştirilmiştir.

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com