Pist Uzunlukları Her Yerde Aynı Mıdır?

155 Views

Pist

Dünyanın farklı yerlerinde birçok havaalanı ve pist bulunmaktadır. Bazıları gerek fiziki şartlarıyla gerekse uzunluklarıyla birbirlerinden çok farklıdır. Peki, pist nedir? Pist basit bir tanımla uçakların iniş ve kalkışlarını yapmaları için tasarlanmış dikdörtgen biçimindeki alandır. Yüzeyleriasfalt, toprak veya çim olabilir.

Dünyanın En Uzun ve En Kısası

Dünyanın en uzun pisti 5.500 metre pist mesafesiyle Qamdo Bamda Havaalanı’ndadır. En kısa pisti ise 400 metre uzunluğu ile Juancho E. Yrausquin Havalimanı’ndadır.

Peki, Neden Farklı?

  • Rakımın Etkisi: Bir meydanın rakımı o meydana yapılacak pist uzunluğunu da etkilemektedir. Yukarıdaki pistlerde en uzunpiste sahip Qamdo BamdaHavaalanı rakımı 4334 metre iken, en kısa piste sahip Juancho E. Yrausquin Havaalanı rakımı ise 18 metredir. Yani bir meydanın deniz seviyesine olan yüksekliği arttıkça ihtiyaç duyacağı pist uzunluğu da artar. Bu bağlamda düşünüldüğünde bu iki farklı rakımlı pistin uzunluklarının aynı olması beklenemez.
  • Uçak Türü: Bir yerde pist uzunluğu hesaplanırken oradaki havacılık için mevcut talep değerlendirilerek belirlenir ve o pistin hizmet edebileceği en büyük uçak düşünülür ve pist buna göre yapılır. Eğer bir havaalanı belirli bir pazarda hizmet edecekse kullanılabilecek uçak türü de düşünülüp pist yapılır. Örneğin Bamda Köyü’nde bulunanQamdo Bamda Havaalanı pistini sadece turistik amaçlı küçük uçaklar ve helikopterler kullanmaktadır.
  • Genel Meteoroloji Şartları: Bir pistteki yağış, kar ve don olayları o pistteki sürtünmeyi azaltacağı için uçakların kalkış koşuları için gerekli olan mesafeyi arttırır. Bu sebeple pist yapılırken düşünülmesi gereken diğer bir husus ise bölgenin meteorolojik şartlarıdır. Yıl içinde kar, buz, don ve yağış olayları çoğunlukta ise operasyona etkisi az olması için alınması gereken önlemlerin haricinde pist uzunluğuna da dikkat edilmelidir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com