Pilotlar Neden Sağlıklarına Dikkat Etmek Zorundadırlar?

24 Views

Günümüzde çoğu insan, hem zaman hem de gideceği yere bir an önce varabilme içgüdüsüyle uçak yolculuğunu diğer ulaşım yollarına oranla daha çok tercih ediyor. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalara göre uçak yolculuğunun, diğer ulaşım yollarına göre daha güvenli olduğu istatistiklerle ortaya çıkarılmıştır. Bir uçuşun emniyetli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için pilotlar ve kabin görevlileri düzenli aralıklarla birtakım kontrollerden geçerler. Bu kontrollerin başında sağlık gelmektedir. Yapılan kontroller sayesinde çoğu uçak yolculukları, ekipler tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

Pilotların Sağlığı Neden Önemli?

Pilotların, uçuş yaptıkları süre boyunca emniyet görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu durumlara engel olabilecek, pilotların performanslarını olumsuz etkileyecek fiziksel ya da ruhsal bir rahatsızlığın olması gibi durumların yaşanması havayolu sektöründe kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu gibi durumlar hem pilotlar hem de uçakta bulunan yolcular ve kabin ekiplerinin hayatları için önem teşkil etmektedir.

Pilotlar Ne Sıklıkla Kontrolden Geçerler?

Pilotların sağlık sertifikalarının geçerlilik süreleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uluslararası kurallar çerçevesinde düzenlendi.  60 yaşına kadar yılda bir kez, 60 yaşından sonra yılda iki kez sağlık kontrolünden geçirilecek.  Gerekli durumlarda SHGM, yetkili havacılık tıp merkezleri ve uçuş tabipleri tarafından sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi azaltılabilecek. ICAO ve JAA kuralları ile yapılan düzenlemelere göre; ticari havayolu taşımacılığı yapan işletmelerde tek pilota sertifiye hava araçlarında görev yapan pilotların sağlık sertifikaları 40 yaşından sonra 6 ayda bir kontrole gideceklerdir.

 

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com