Bir Havayolunda Hangi Departmanlar Vardır Görevleri Nelerdir?

30 Views

Havayolu şirketleri de normal bir şirket statüsündedir. Kendine has özellikleri olmasına rağmen diğer tüm şirketlerde bulunan departmanlar havayolu şirketlerinde de bulunmaktadır. Öncelikli olarak genel olarak her şirkette bulunan departmanları inceleyelim. Her şirket çalışanları, yatırımlar, para akışı, müşteri memnuniyeti gibi şirketin statüsünü yükseltecek potansiyelde ki her durumu değerlendirmek ister. Bunun için de fırsatları değerlendirmek, iş gücünü bölüp en yüksek verimi elde etmek için departmanları oluşturur. Bu departmanları görevleriyle birlikte şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İnsan Kaynakları: İşe alım süreciyle ilgilenir, hali hazırda çalışan elemanların gelişim ve kariyer planlamalarıyla ilgilenir. Çalışanlardan yüksek verim alabilmek için yeni sistemler araştırılar.
 • Halkla İlişkiler: Müşterileri analiz ederler ve müşteri potansiyelini oluştururlar. Müşteri memnuniyet planlamaları ve stratejileri üretirler.
 • Pazarlama: Aslında direk olarak markayı pazarlamaya yönelik çalışmalar yaparlar. İnsan psikolojisine odaklanırlar. Pazar paylarını arttırmaya yönelik çalışırlar.
 • İdari ve Mali İşler: Bu departman kendi içinde de ayrılabilir. Finans, muhasebe, yatırım gibi departmanlara ayrılabilir çünkü havayolu şirketlerinde çok yüklü miktarda para akışı olur ve bunları kontrol etmek gerçekten zordur.
 • Hukuk: Her şirketin olmazsa olmazlarından biridir ve büyük şirketlerde bu departmanın da iş yükü dönemsel olarak ağır olabilir. Dilekçeler hazırlamak, sözleşmeleri incelemek, yeni çalışanların sözleşmelerini, sigortalarını hazırlamak gibi işlerle uğraşırlar.
 • AR-GE: Her firmanın bulunduğu sektör için hedefleri bulunmaktadır. Bu hedefler doğrultusunda geliştirmeleri bu departman yapar. Firma için yeni teknolojileri takip ederler, kendileri üretim yaparlar. Firmanın teknolojik açıdan ve üretim açısından en iyisi olmasını amaçlar.
 • Satış: Bir havayolu firması için en önemli departman olduğu söylenebilir. Bilet satışlarını kontrol ederler ve arttırmak için yeni yollar araştırırlar. Halkla ilişkiler, pazarlama departmanıyla işlerini beraber yürütürler.

Yenilik, öncelik, hedefler doğrultusunda ilerlemek isteyen her firma yukarıda bulunan departmanlar, kendi sektörüne özel departmanlar ve daha birçok farklı departmana önem verirler. Havayolu firmalarının kendi sektöründe başarılı bir pazar payı alabilmesi için sektör için bazı departmanlar kurmalı ve bu departmanları başarıyla yönetmelidir. Neredeyse her havayolunda olan bazı departmanlar şunlardır:

 • Eğitim: Havacılık çok ağır katı kurallar içeren, bir sürü kuralın bulunduğu, her an yeniliklerin olduğu bir sektördür. Firmalar bu kuralları ve yenilikleri çalışanlarına aktarabilmek, onların gelişimini arttırabilmek için eğitim birimine önem verirler.
 • Bakım ve Teknik: Daha çok hat bakım olarak bilinir. Firmaların uçaklarda bir sorun olup olmadığının kontrol edildiği, sorunların düzeltildiği, bakımının yapıldığı birimdir. Personeller hangarda çalışırlar. Büyük bir ekip çalışması ve titizlik en önemli etmenlerdir.
 • Operasyon: Uçak hava sahasına iniş yapmadan çalışılmaya başlayan birimdir. Tüm uçak filolarının ve uçuş görevlilerinin güvenliğini, eğitimlerini kontrol eden departmandır. Tüm prosedürlere uyulmasını sağlar, uçağın ağırlık dengesini meteoroloji bilgisini kontrol eder. Geniş bir çalışma alanına sahip olduğu için kendi içinde de birimlere ayrılır.
 • Yer Hizmetleri: Hava aracının tüm ihtiyaçlarını karşılayan departmandır. Uçağın temizliğinden ikramlarına kadar her eksiğiyle bu departmanda çalışan personel ilgilenir. Uçak daha körüğe yaklaşmadan personeller körükte hazır bulunur. Hızlı bir şekilde operasyon yürütülerek uçağın fazla beklemesini önlerler.

Genel hatlarıyla havayolu firmalarında bahsettiğim departmanlar bulunmaktadır. Firmalar kendi gereksinimlerine ya da iş yükünü azaltmak amacıyla kendine özgü departmanlar da ekleyebilirler. Bu iş verimini arttırmak ve birden çok işi daha hızlı yapmayı sağlar. Özellikle büyük havayolu firmalarında departmanlar kendi altında bile birçok birime ayrılır. Yine de iş yükleri oldukça fazla olur.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com