Bazı Uçaklarda Neden Winglet Vardır?

34 Views

Winglet (Kıvrık kanat), uçakların verimliliğini artırmak ve yakıt tasarrufu sağlamak için tasarlanmış kanat ucu modelleridir. Uçakların havada tutunabilmesi, kanat altında ve üstünde farklı hava basınçlarının olmasıyla gerçekleşir. Bu basınç farkı ile kanatlardan akıp giden hava, kanat uçlarından geçtiğinde girdaplar ( vorteksler ) oluşur. Bu vortekslerin şiddeti uçağın ağırlığına, hızına ve kanat yapısına göre de değişiklik gösterebilir. Bilim adamları uçakların kalkışından piste iniş yaptığı ana kadar oluşan vorteksleri önleyebilmek için wingletleri oluşturmuşlardır. Bu parçalar sayesinde uçağın havada sürtünmesini azaltarak olumsuz etkiyi minimize ederler. İlk olarak 1980’li yıllarda Boeing’in 747-400 uçaklarında kullanılan wingletler zamanla 737 tipi uçaklarda kullanılmış ve ‘’sharklet’’ adını da almıştır. Ayrıca Boeing, 757 ve 767 tipi uçaklarına monte edilen wingletlerin %5 yakıt tasarrufu sağladığını ve havadaki karbondioksit emisyonlarını da %5 azaltabileceğini iddia etmiştir.

Tüm Wingletler Aynı Değildir

Wingletlerin amaçları her ne kadar aynı olsa da, tüm kanatçıklar eşit olarak üretilmemiştir. Kanatçıkların oluşumunda uçakların tasarımlarının da etkisi vardır. Bu da farklı görünmelerinin nedenlerinden biridir. Örneğin, Boeing 767-400, 747-800 ve 777-300ER tipi uçaklarında Raked Wingtip dediğimiz kanatçıkları kullanıyorken, 757 ve 767’lerinde ise Blended Winglet kanatçıkları kullanır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com