Uçaklarda Neden Her Uçuşta Depo Tam Doldurulmaz?

21 Views

Pilotlar birçok dış etkenden dolayı yakıt deposunun ağırlığına dikkat ederler. Hem maliyet açısından hem çevre açısından hem de uçağın ağırlığı açısından depodaki yakıt önemli bir faktördür. Bu faktörlerin oluşturabileceği sorunları engellemek için dispeçerler titizlikle çalışır. Öncelikle dispeçerler uçağın gidiş dönüş için ne kadar yakıt kullanacağını hava durumuna, oluşabilecek hava trafiğine, rota değişikliğine göre hesaplarlar. Daha sonra pilotun onayından geçer ve hesaplanan yakıt depoya aktarılır. Bu durumda zaten yakıt birden fazla kontrolden geçtiği için depo çoğu zaman tam doldurulmaz

Yakıtın Fazla Olması Uçakta Bir Sorun Teşkil Eder mi?

Depoya aktarılan yakıt olması gerekenden fazlaysa bu ağırlık yapar. Hem kalkışta hem de inişte sorun yaratabilir. Daha fazla yakıt daha fazla ağırlık demektir ve kalkışta daha fazla güç kullanımına yol açarken, inişte de daha sert bir iniş yapılmasına sebep olur. Acil durumlar söz konusu olduğunda ve acil iniş yapılacağı zaman depoda kalan fazla yakıt genellikle havada bırakılarak ağırlık iyice azaltılmaya çalışır. Herhangi bir tehlike oluşmasın diye tüm sorunların önüne geçilmeye çalışılır. Ayrıca depo, rotanın gerektirdiğinden daha fazla yakıtla doldurulursa bu çevresel olarak da zarara sebep olur. Depoda ne kadar çok yakıt olursa, havaya bırakılan karbon miktarı da o kadar çok olur böylece sera gazı salınımı da fazlalaşır. Bu da çevreye verilen zararı kat ve kat arttırır. Yakıtla ilgili bu iki gerçeğin dışında bir de maliyet sorunu vardır. Uçak yakıtları çok pahalıdır ve uçaklar yapıları gereği tonlarca yakıt harcarlar. Bu yadsınamaz gerçek karşısında havayolu firmaları belirli prosedürler uygularlar. Maliyeti olabildiğince düşürmek ve fazla masraftan kaçınmak için gereksiz yere fazla yakıt kullanımının önüne geçmek isterler. Ayrıca yakıt yükleme de fazla yüklenen her 1 ton saatte 40 kg’dan fazla yakıt harcamaya sebep olur. Bu durumun da uzun uçuşlar ve sık uçuşlar için maliyeti bir hayli fazla olabilir.

Yolcu Uçaklarının Havada Yakıtı Bittiğinde Yakıt İkmali Yapabilirler mi?

Birçok videoda savaş uçaklarına yakıt ikmali yapıldığını bir şekilde görmüşüzdür ancak yolcu uçaklarına yapıldığını hiç görmedik çünkü yolcu uçakları için daha farklı yollar izleniyor.  Eğer çok uzun uçuşlar yapılacaksa ve depo yetersiz gelecekse genelde havayolu firmaları aktarmalı uçuşları tercih ediyor. Böylece havada yakıt ikmalinin maliyetinden kurtulmuş oluyorlar aynı zamanda yolcu taşıma kapasitelerini arttırıp kar yükseltebiliyorlar. Uzun uçuşlar için tercih edilen diğer bir yol ise uzun menzilleri olan heavy, jumbo jet kategorilerindeki uçakların kullanımı oluyor.

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com