Her Uçak istediği Yere Uçabilir Mi?

122 Views

Hepimiz sonsuz ve eşsiz olan gökyüzünün özgürlüğünü merak etmişizdir. İşin içinde olan uçaklar ellerinde bu kadar imkân varken istediği yere uçabilir mi? Tabi ki hayır! Neden mi? Gelin hep birlikte inceleyelim. Uçaklar maalesef kuşlar kadar özgür değildir. İstedikleri an istedikleri yere uçamazlar çünkü belirlenmiş hava koridorlarına ihtiyaçları vardır. Yani etrafımızda ki yapay olan her şey gibi belli bir kontrol altında olmaları gerekmektedir.

Uçaklar Neye Göre Uçar?

Rota

Burada en büyük rol tabi ki rotalar, kule ve pilotundur. Şuan biz bu bilgileri okurken havada binlerce uçak bir yerden bir yere uçuş yapıyor ve hepsi havada aynı anda farklı yönlere doğru fakat isteklerine göre değil rotalarına göre hareket ediyorlar. Rotalar sayesinde bu binlerce uçak birbirine çarpmadan ve en güvenli şekilde gitmeleri gereken yerlere gidiyor. Eğer uçaklar kendi iradesi ve istekleri ile hareket edebilseydi şu an her birinin kaza haberini konuşuyor olurduk.

Kule

Kule, pilotlara telsiz vasıtasıyla bilgi ve talimatlar veren pelerinsiz kahramanlarımızdan oluşan bir ekiptir. Kule, kendi kontrol sahalarındaki yüzlerce uçağa aynı anda hizmet vererek onların emniyetli ve belirli bir düzen içinde uçmalarını, zamanında havaalanlarından çıkıp zamanında varış noktalarını ulaşması için sağlayan ekiptir.

Pilot

Uçağın motor çalıştırmasından kalkışına, hava koridorundaki uçuşun tırmanacağı uçuş seviyesine, gerektiğinde koruması gereken hızdan alçalmasına ve inişine kadar her olay pilota bağlıdır. Yukarıda da okumuş olduğumuz gibi uçaklar istedikleri yerlere uçamazlar. Fakat acil bir durum olursa bu iş değişebilir ve rota değişikliği yaparak en yakın havaalanına iniş yapabilirler. İşte bu yüzden ayaklarımızı yerden kesen bu güzel uçaklar acil durum dışında istediği yerlere uçamazlar.

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com