Uçakta Bir Arıza Olduğunda Nasıl Giderilir?

8 Views

Uçaklar içinde çok fazla detayı barındıran ulaşım araçlarıdır. Bu karışık sistem içinde oluşabilecek en küçük bir ihmal büyük kazalara sebep olmaktadır. Günümüz teknolojisi ile bu kazaların önüne her ne kadar geçilmeye çalışılsa da havacılıkta insan faktörü her zaman önem arz etmiştir. Pilotlar her uçuş sonrası, uçuş esnasında yaşadıkları sorunları ve tamir edilmesi gereken kısımları belirtmek için formlar doldururlar. Pilotların doldurdukları bu formlar uçak teknisyenleri tarafından bakılır ve gereği yapılır. Sonra da bu formların altında sıkıntı yaşanan kısımla alakalı düzeltme sağlandığına dair notlarını geçerek pilota okuması için teslim eder. Bu şekilde yapılan işlemler sonrasında uçakta arıza oluşumu engellenmeye çalışılır.

 

Uçaklarda Oluşan İhmallerin Sonuçları Her zaman Büyük Olur

Amerika’nın uçak üreticisi Boeing, 2015 yılında üretimine başladığı 737 MAX uçağı ile bir uçak modelinde en hızlı satışını yaparak şirket tarihinde önemli bir yer aldı. Dünya üzerinde yaklaşık 100 firma için toplamda 4.700 adet sipariş alan Boeing güzel bir iş başarmıştı. Ancak uçakta çıkan yazılım hataları sonucunda 5 ay ara ile önce Etiyopya Havayolları sonra Endonezya’daki Lion Air uçaklarının kaza yapması ile ciddi bir imaj kaybı yaşadı. Kazadan sonra açıklama yapan Boeing, uçak ekseni ile uçağın hücum açısının sensörlerindeki uyuşmazlıkları haber veren yazılımdaki sorunun, ilk teslimatlarından bu yana haberdar olduğunu belirtti. Şirket çıkan sorunun uçuş güvenliğine ve işleyişine etkisinin olmayacağını düşünerek müdahalede bulunmadıklarını belirtti.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com