resmin alt tagı

Olumsuz Hava Şartlarında Alınması Gereken Genel Tedbirler Nelerdir?

36 Views

Dört mevsim durmaksızın gerçekleşen hava operasyonlarında olumsuz hava şartları her an uçuşu etkileme ihtimali vardır. Olumsuz hava şartlarında yolcuların güvenliğini sağlamak için alınan tedbirler mevcuttur.

Yıldırım Durumdan Ne Yapılır ?

Yıldırımın üç aşaması mevcuttur. Ölçümünü yapmak için şimşeğin ilk çıktığı andan itibaren gürültü duyulmasına kadar saniyeler sayılır ve üç yüz metre ile çarpılır. Bu işlem sonucunda ne kadar uzaklıkta meydana geldiği bulunur. Beş kilometrelik alanda gerçekleşiyor ise uçağa yakıt alınmaz. Rampta yapılan tüm işlemler derhal durdurulur. Açık alandaki işlemler ertelenir. Hareketli ekipmanlar kullanılmaz.

Yolcu Boarding Prosedürleri Nedir ?

Uçak meydana yeni iniş gerçekleştirdiyse, yıldırım tehditti ortadan kalkana dek uçağa körük, merdiven yanaştırılmaz. Yolcular ise uçakta bekletilir. Yolcular uçağa henüz alınmamışsa, çıkış yapacakları kapılarda ve ya VIP/CIP salonlarında bekletirler.

Uçuşu emniyetli durumda tutabilmek için bir çok önlemler alınır. Gerektiğinde temel prosedürler dışına çıkılarak tedbirler alınmaya devam edilir. Temel amaç yolcu güvenliğini ve maddi zararları ortadan kalkmasını sağlamaktır.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com