resmin alt tagı

İlk Uçak Bakım Onarım Teknisyeni Kimdir?

349 Views

Havacılık tarihinde ilk uçak bakım onarım teknisyeni uçağı ilk icat eden kişiler olarak bilinen Wright Kardeşler’ in uçak bakım teknisyeni olan Charles Edward Taylor’dur. Taylor hayatı boyunca mekanik işlere hep yatkın olmuştur. İlk olarak tarım makinaları ve bisiklet yapan bir firmada çalışmış sonrasında ise Dayton’da bulunan bir bisiklet kiralama dükkanında bisiklet tamircisi olarak çalışmaya başlamıştır. O zamanlarda ise ilk uçuş denemelerini yapmış olan Wright Kardeşler’ in yaptıkları uçuştan aldıkları deneyimlere göre daha hafif ve hızlı bir motora ihtiyaçları olduğunu fark ettiler ve piyasada bu tip motor aramaya başladılar.

Piyasada satın alabilecekleri tüm motorlar ağır ve hantal olduğu için methini de duydukları Taylor’dan bir uçak motoru yapmasını istediler. İstedikleri motor en az 8 beygir gücünde olmalı ve en fazla 91 kilogram ağırlığında olmalıydı. Charlie Taylor ise sadece altı haftada bir torna tezgâhı ve bir matkap kullanarak ihtiyaçları olan motoru imal etti. Taylor’un, gövdesinde Alüminyum alaşımı kullanarak imal ettiği motor, tüm parçalarıyla beraber yalnızca 81 kg ağırlığındaydı. Üstelik bu motor 8 beygir değil tam olarak 12 beygir gücündeydi.

Uçak Bakım Onarım Teknisyenleri Günü Neden 24 Mayıs’tır?

Uluslararası Uçak Bakım Onarım Teknisyenleri gününün 24 Mayıs olmasının sebebi Charles Edward Taylor’un doğum gününün o gün olmasıdır. Bugünün özelleştirilmesi konusu ilk olarak 24 Mayıs 2007’de ABD Temsilciler Meclisi’nde gündeme gelmiştir. Bu konuyu gündeme getiren kişi ise Kaliforniyalı Kongre Üyesi Bob Filner’dir. 30 Nisan 2008’te yapılan oylama ile birlikte 24 Mayıs Uluslararası Uçak Bakım Onarım Teknisyenleri Günü olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.

Charles Edward Taylor Hiç Uçmuş Mudur?

İlk uçak bakım onarım teknisyeni olsa da hiç uçmamıştır. Bunu da “Her zaman uçmayı öğrenmek istedim, ama hiç yapmadım. Wright’lar bana öğretmeyi reddettiler ve bu fikri caydırmaya çalıştılar. Bana dükkânda ihtiyaçları olduğunu ve makinelerine bakım yapmak için ihtiyaçları olduğunu ve uçmayı öğrenirsem ülke hakkında gevezelik edeceğimi ve belki bir sergi pilotu olacağımı ve sonra beni bir daha asla göremeyeceklerini söylediler.” sözlerini söyleyerek dile getirmiştir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com