Jet Motoru Parçaları Nasıl Gençleştirilir?

15 Views

Jet motoru, etki-tepki prensibi ile çalışan bir motordur. Atmosferden aldığı havayı sıkıştırıp yakıt ile birlikte yakarak soğuk havayı sıcak havaya çevirmektedir. Bu olay sonucunda ortaya çıkan gazları dışarı püskürterek itme gücü elde etmektedir. Motor zamanla bu uygulamaları gerçekleştirdikçe yıpranabilmektedir.

Jet Motoru Bakımı Neden Bu Kadar Önemlidir?

Jet motorları titreşim, sürtünme, yüksek iç sıcaklıklar, korozyon ve yabancı döküntülerin yutulmasından kaynaklanan fiziksel hasar nedeniyle aşınmaya maruz kalabilir. Bunların tümü, hızla dönen motor parçalarının fiziksel gerilimi ile birleştiğinde, metal yorgunluğuna ve zaman geçtikçe parçaların nihai arızasına neden olabilmektedir.

Jet Motor Parçaları Nasıl Gençleştirilir?

Bilim insanları yıpranmış, kırılmış parçaları tamir etmek için soğuk sprey adını verdikleri bir teknik ile gençleştirme işlemini bulmuşlardır. Soğuk sprey tekniği, metalik bileşenleri onarmak ve birkaç milimetre kalınlığa kadar katmanları nispeten kısa bir süre içinde biriktirme kapasitesi nedeniyle orijinal şekillerini eski haline getirmek için uygun maliyetli ve hızlı bir yöntemdir.

Soğuk Sprey Tekniğinin Avantajları

 • Çevre dostudur. Etrafa zehirli gaz yayılımı yapmaz.
 • Pek çok uygulama sahasında ekonomik ve başarılı bir çözüm kaynağıdır.
 • Hızlı püskürtme sayesinde reaktif metallerin oksit oluşumunu engellemektedir. Bu işlem korozyon (paslanma) oluşumuna engel olmaktadır.

Soğuk Sprey Tekniğinin Dezavantajları

 • Aşırı sünek (taşıma özelliğini kaybetmiş, esneyen) malzemelerde yapışkanlık azdır.
 • Standartlaşmış bilgi birikimi ile çalışmalar yapılmaktadır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com