Aldis Lambası Nedir?

29 Views

Aldis lambası, uçak pilotu ile kule operatörü arasında iletişimi sağlayan sistemlerin devre dışı kalması sonucunda, mors kodları ile haberleşmeyi sağlamak amacıyla, kontrol kulesinde bulunan sinyal lambasıdır. Farklı renklerde sinyal vermektedir. Havacılıkta da kullanılan bu lamba, denizcilik alanında da kullanılmaktadır.

Aldis Lambasının Tasarımı

Aldis lambası, lambanın önüne monte edilmiş panjurların manuel olarak çalıştırılan bir basınç anahtarıyla veya daha sonra üretilen versiyonlarında otomatik olarak açılıp kapatılmasıyla odaklanmış bir ışık darbesi üretir. Işığı darbelere odaklamak için içbükey bir ayna bir tetikleyici tarafından eğilir.

Lambalar genellikle optik görüş ile donatılmıştır. En sık deniz gemilerinde ve hava trafik kontrol kulelerinde kullanılmakla birlikte renk sinyalleri kullanılarak mors alfabesiyle mesajlar aktarılmıştır.

Lambanın üzerindeki deklanşörü açıp kapatan bir kolu çevirerek, mesajları iletmek için ışık yanıp sönmeleri kullanılmıştır.

Parlak güneş ışığı koşullarında bile ufka sinyal vermek için karbon ark lambası kullanılmıştır. Aldis Lambası Nasıl Çalışır?

Aldis lambası, iki tetikleyici tarafından çalışır. İlk tetik daha büyük olup lambayı aydınlatırken, ikinci tetik daha küçük olup lambanın içinde ışık huzmesi yükselten bir reflektör çalıştırır.

Aldis lambasının çalışma yöntemi ünite üstündeki görüşü kullanarak uçağa nişan almaktır. İlk tetik kullanılarak lamba aydınlatılır. Kontrolör daha sonra ikinci tetiği kullanarak reflektörü çalıştırır ve ışık huzmesinin görüş alanı pilot ile hizaya getirilir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com