Albert Roper’in Havacılığa Olan Katkısı Nedir?

28 Views

Havacılıkta savunucuların yeri oldukça önemlidir. Albert Roper da havacılığın savunucularından biridir. Dr. Roper’ın uluslararası kariyeri 1919 Barış konferansının olduğu sırada gerçekleşmiştir.  Kariyerinin en önemli kısmı havacılık seyrüseferinde de büyük bir öneme sahip olan ICAN da tek genel sekreter olarak çalışmasıydı. ICAN adına uluslararası konferanslarda havacılığın genel çıkarlarını savunan Roper birçok kişinin denediği fakat ulaşamadığı sayısız çıkar savunmalarında yer almıştır. ICAN çatısı altında 8 tane Annex yazmıştır ve daha sonra isimleri değiştirilmiştir.

Bunlar:

Annex A- Uçakların Sınıflandırılması, tanımlar ve Tanıtım İşaretleri

Annex B- Uçabilirlik Belgesi

Annex C- Kayıt Defterleri

Annex D- Hava Trafik Kuralları, işaretler ve ışıklandırma

Annex E- İşletecek Ekip

Annex F- Havacılık Haritaları ve Yer İşaretleri

Annex G- Meteorolojik Bilgilerin toplanması ve yayınlanması

Annex H- Gümrük Hava Ulaştırma Sözleşmesi

28 Mayıs 1947 tarihinde belirli kayda değer deneyimlerinden sonra Uluslararası Havacılık Örgütü olan ICAO’nun genel sekreterliğini de yapmıştır. Paris Hava Sözleşmesin de yer alan maddelerde Roper‘in söz dizimini anlamak oldukça kolaydır. ICAO gibi havacılığa yön veren bir örgütün kuruluşunda da sonraki aşamasında da hep yardımcı olmuş bu yardımları havacılığın geleceğine pozitif yön vermiştir. 1919 Paris Sözleşmesinin de mimarı olan Roper havacılığın bilinmeyen raflarında tozlanmayı hiç hak etmiyor.

Albert Roper ‘in Havacılığa Kazandırdığı Kitaplar

 • La Convention Internationale Du 13 Octobre Portant Réglementation De La Navigation Aérienne
 • Un Home Et Des Ailes

Albert Roper ‘in PICAO ve ICAO’da Görev Alma Süreleri

Albert Roper “Geçici Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü” olan PICAO da göreve 1944 yılında başlamış üç yıllık bir genel sekreterlik deneyimi sonrası 1947 yılında görevden ayrılmıştır. Bir diğeri olan ICAO genel sekreterliğine ise PICAO’dan ayrıldığı yıl başlamış ve dört yıllık deneyim sonrası 1951 tarihinde de bu görevine son vermiştir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com