Aletli Pist ve Aletsiz Pist Nedir?

30 Views

Pist, herhangi bir türde hava aracının (helikopter, uçak…) iniş ve kalkış yapabilmesi için tasarlanmış dikdörtgen şeklindeki alanlardır.

Aletsiz Pist Nedir?

Görerek yaklaşma yöntemini kullanarak gerçekleştirilen uçuş operasyonları için kullanılan pistlerdir.

Görerek uçuş diğer bir söylemle VFR (Visual Flight Rules) uçuş, pilotun uçak durum kontrolünü ve seyrüseferini uçak dışarısındaki görsel referanslara göre gerçekleştirmesidir. Görerek uçuş yapılması için mümkün olan hava koşularına VMC (Visual Meteorological Conditions) denir.

Aletli Pist Nedir?

Uçağın aletli yaklaşma yöntemlerini kullanarak iniş veya kalkış yapabilmesi için öngörülen pist türlerinden birisidir.

1) Hassas Olmayan Yaklaşma Pisti:

Direkt bir yaklaşma için yeterli görülen ve en azından yön bilgisi sağlayabilen görsel yardımcıların aynı zamanda da bir görsel olmayan yardımcının hizmet verdiği aletli pistlerdir.

2) Hassas Yaklaşma Pisti:

Kategori 1:

Karar yüksekliğinin en az 60 metre olduğu aynı zamanda görüş mesafesinin ise en az 800 metre veya pist görüş mesafesinin en az 550 metre olduğu operasyonlar için öngörülen, ILS ve/ veya MLS ve görsel yardımcıların bulunduğu ve hizmet verdiği aletli pistlerdir.

Kategori 2:

Karar verme yüksekliğinin 60 metreden az olduğu fakat 30 metreden az olmadığı aynı zamanda pist görüş mesafesinin de en az 350 metre olan operasyonlar için öngörülen, ILS ve/veya MLS ve görsel yardımcı sistemlerin hizmet verdiği aletli pistlerdir. Kategori 3:

Pist yüzeyi ve pist yüzeyi boyunca ILS ve/ veya MLS hizmetlerinin verildiği ve:

A — Karar verme yüksekliğinin 30 metreden az olduğu veya hiçbir karar yüksekliğinin bulunmadığı aynı zamanda pist görüş mesafesinin en az 200 metre olduğu operasyonlar için öngörülen pistlerdir.

B — Karar verme yüksekliğinin en az 15 metre olduğu veya karar yüksekliğinin bulunmadığı, pist görüş mesafesinin ise 200 metreden az olduğu ancak 50 metreden az olmayan operasyonlar için öngörülen pistlerdir.

C — Karar yüksekliği ve pist görüş mesafesi sınırlanması bulunmayan operasyonlar için öngörülen aletli pistlerdir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com