Akrobasi Uçakları Ne Gibi Hareketler Yaparlar?

55 Views

Akrobasi uçuşları, havacılığın kültür ve eğlence tarafını sergiler; havacılık sektöründe her kesimden insanın ilgisini ve alakasını çeker. Heyecan ve gurur veren uçuşlarıyla hava akrobasi takımları insanlara gösteri şeklinde yapılır.

Hava Akrobasi Nedir?

Hafif savaş uçakları tarafından çeşitli sebeplerle normal uçuş durumları dışında genellikle hava savaşlarında sık sık başvurulan mükemmel manevralardır. Çeşitli şekilleri vardır.

Akrobasi Uçakları Hangi Hareketleri Yaparlar?

Hava akrobasi uçaklarının en temel olarak yaptığı 3 hareketten bahsedebiliriz. Bunlar;

 • İç Loop
 • Dış Loop
 • Roll (Tono)

İç Loop Nedir?

Uçak düz uçuştayken elevatör çekilerek yapılan dairesel harekettir. İç Loop’ta esas olan hareketin her noktasında uçağın hızının aynı olması, yarıçapın sabit tutulması, giriş ve çıkış irtifalarının aynı olması ve giriş çıkış düzlemlerinin aynı olmasıdır.

Dış Loop Nedir?

Düz uçuştayken elevatör itilerek yapılan loop hareketidir. İniş takımları loop’un içine doğru bakar. Harekete düz uçuştayken başlanır. Elevatör itilir ve alt irtifadan hareket atılır, ya da yarım tono ile ters uçuş yapılır ve elevatör itilerek üst irtifa kullanılarak loop atılır. Roll (Tono) Nedir?

Uçağın yatay eksende dönerek yapmış olduğu hareketin adıdır. Temelde aileron komutu alınarak harekete geçilir ancak irtifanın zedelenmemesi için rudder ve elevatör yardımı da gerekir. Tonoların süratine ve konumuna göre rudder ve elevatör desteği çok önemlidir. İrtifanın ve doğrultunun korunmasında en önemli rolü oynarlar.

Akrobasi Hareketleri Tüm Pilotlar Tarafından Biliniyor Mu?

Akrobasi hareketleri, genellikle harp pilotları tarafından hava muharebelerinde, düşman uçağına en kestirme yoldan yaklaşıp en uygun silahı ateşleyip düşmanı etkisiz hale getirebilmek için kullanılır. Ayrıca bu hareketler pilotun uçağa olan hakimiyetini ve pilotun kendine olan güvenini artırır. Bunun için bütün pilotlar tarafından bilinmek zorundadır.

Akrobasi Hareketleri Ne Zaman Yapılır?

Akrobasi hareketleri havacılık bayramlarında ki kutlamalarda ve gösteri uçuşlarında eğlence ve havacılık kültürünü tanıtmak maksadıyla duman çıkaran birçok uçak tarafından yapılmaktadır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com