Uzun Uçuşlarda Kabin Görevlilerinin Çalışma Düzenleri Nasıldır?

37 Views

Kabin görevlileri; uçakta bulunan yolculara hizmet eden ve yolcuların güvenliğini ve rahatlığını sağlamaya çalışan kişilerdir.

Kabin Görevlisinin Sorumlulukları

Uçağın hareketinden önceki yapılan toplantıya katılarak yönergeyi okur, uçak içi temizliği kontrol eder yolcuların uçağa yerleştirilmesinde yardımcı olur, özel yardıma ihtiyacı olan yolcularla ilgilenir, yolculara uçak içinde yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler verir, yemek/içecek servislerini yapar ve iniş için hazırlıklar yaparak yolcuların güvenli bir şekilde inişlerini sağlamaktadırlar.

Kabin Görevlileri Günde Kaç Saat Uçar

Kabin görevlilerinin bir günde yaptıkları uçuşlar değişiklik göstermektedir ancak çalışma saatleri haftalık ve aylık olarak düzenlenmektedir. Haftada en fazla 30 saat uçuş yapabilmektedirler ancak mesai saatleri 56 saate kadar çıkmaktadır. Aylık olarak hesaplandığında ise 80-110 saat arasında değişmektedir. Uzun Menzilli Uçuşlardaki Görev Süreleri

Uçuş görev süresi 14 saat olup kaptan pilotun kararı ile 16 saate kadar çıkmaktadır. Uzun uçuşlardan sonra uçuş ekipleri ana ya da geçici üsse dönerler ve minimum 48 saat olacak şekilde uçuş görev süresinin 3 katı kadar dinlenme hakkına sahiptirler.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com