Pilotlar Stres Yönetimini Nasıl Sağlıyorlar?

10 Views

İnsanlarda stres fiziksel ve çevresel faktörler olarak iki kategoride oluşur. Fiziksel strese örnek olarak açlık, acı, yetersiz uyku ve çevresel stres için gürültü kirliliği, sıcaklık, kalabalık gibi etmenler etki edebilir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde pilotlara ve uçuş ekibine stres hormonu sağlamasını etkileyebilir.

Pilotlarda, devamlı telsiz iletişim sesi, makine ve sistemi sesleri, basınç değişimleri, hava kalitesi, sarsıntı, ikazlar, jet lag gibi etmenler strese sebep olabilir.

Bir pilotun bir strese vereceği tepkiyle bir başka pilotun vereceği tepki aynı olmayabilir. Stres yönetimi, pilotun uçuşta doğru kararlar verip hata yapmaması için oldukça önemli bir beceridir. Stresi kontrol etmek için birçok strateji vardır. Bunlar yeterli beslenme, kaliteli uyku, egzersiz yapma, rahatlama teknikleri öğrenme gibi stratejiler stresle başa çıkmanın bilinen yolları olsalar da pilotlar için ek stres yönetimi yolları vardır. Bunlar: Stres Yönetim Yolları

Hazırlık: Beklenmedik durumlar için gerekli teknik bilgiye sahip olmak ve acil durumda bu bilgiye danışabilmek çok önemlidir ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Öngörü, Planlama ve İletişim: Uçarken oluşabilecek olası bütün tehlikeli durumları önceden görebilmek, bu tehlikeli durumlara karşı hazırlıklı olmak ve uçuş ekibini olası durumlarda ne yapılması gerektiğini, görev dağılımını anlatması stresi azaltacaktır.

Kaynakların Kullanımı: Bütün kaynakları doğru ve etkili kullanmak stres yönetimini oldukça etkiler.

CRM (Crew Resource Management): Ekip kaynak yönetimi, etkili ekip koordinasyonu, ekip çalışması ve stres yönetimi gibi konularda bilgi verir. Daha az hata yapmayı sağlar ve bu sayede uçuşun daha güvenli ve verimli olmasına katkıda bulunur.

Zaman Yönetimi: Görevlerini olabildiğince zamanında yerine getirmek stresi azaltan etkenlerden biridir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com