Yolcular Neden Her Zaman Uçağın Sol Tarafından İner ve Biner?

21 Views

Acil çıkış kapısı, servis kapısı ve yolcu kapısı olmak üzere uçaklarda 3 tip kapı vardır.

Acil durumlarda kullanılmak için tasarlanan acil çıkış kapılarının yanındaki koltuklara sadece belirli şartları yerine getiren yolcular oturabilir. Bu koltuklar diğerlerine göre daha konforludur. Bu koltuğu seçen yolculara kısa süreli bir eğitim verilir.

Uçak servis kapıları ise sadece uçak personelinin iniş-biniş yaptığı kapılardır. Yolcu kapıları yolcuların uçağa iniş-biniş yaptığı kapılardır. Yolcu kapılarının uçağın her zaman solunda olmasının farklı teorileri vardır.

Havacılık sektörü henüz gelişmemişken uçakların dizayn edilmesinde, çeşitli havacılık terimlerinin bulunmasında ilham kaynağı denizcilik sektörüydü. Teknelerin dümen küreğinin (steering oar) sağ tarafta bulunmasından dolayı iskeleye yanaşmak isteyen tekne kaptanı sol taraftan yanaşıyordu. Bundan dolayı yolcular iniş-binişleri sol taraftan yapıyordu.

Yüzyıllar sonra dümen sisteminin gelişmesiyle teknenin dümeni arka tarafında merkeze yerleştirilmesine rağmen gemiler hala soldan yanaşmaya devam etti. Uçaklar tasarım aşamasındayken yolcuların tekneye soldan inip binmesi ilham kaynağı oldu ve yolcu kapıları uçağın soluna yerleştirildi. Böylece uçağa binecek yolcularda soldan binmeye başladı. Yolcu Biniş Köprüsü

Yolcu biniş köprüleri terminal içindeki bekleme salonundan yolcunun direkt uçağa geçiş yapmasını sağlayan körüklü bir yapıdır. Uçak yolcu kapılarına vakumlanır.

Yolcu biniş köprüleri kullanılmadan önce uçaklar terminal binasına paralel (sol tarafı binaya bakacak şekilde) park edildi. Bu durumu kalıcı hale getiren, 1959 yılında ilk kez ABD’deki havalimanlarında kullanılmaya başlanan yolcu biniş köprüleri oldu. Bu köprüler tasarlanırken de uçakların sol yanı esas alındı ve yolcular uçakların sol tarafından inip bindiler. Böylelikle geçmişten günümüze kadar geldi.

Sağ Taraftan Yolcu Binişi Mümkün Mü?

Uçakların sağ tarafı akaryakıt, kargo ikram gibi hizmetler için kullanılıyor. Fakat yardıma ihtiyaç duyan, sedye ya da tekerlekli sandalye ile binmesi gereken yolcular ambulift denilen özel araçlar ile sağ kapıdan geçiş yapabiliyor.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com