Havacılığa Özel Alfabe Neden Vardır? Ne İşe Yarar?

71 Views

Havacılık büyük bir operasyondur. Harekâtçısından yer personeline, boarding görevlisinden hava trafik kontrolörüne, memurundan pilotuna kadar operasyonda görevli herkes telsiz gibi araçlarla iletişim kurar. Bu araçlar ile sağlanan iletişimlerde herhangi bir anlaşmazlık durumu büyük ve kötü durumlara neden olabilir. Bu duruma engel olabilmek için 1956 yılından beri uluslararası bir sistem olan ‘’havacılık alfabesi ‘’kullanılır.

Havacılık alfabesi dediğimiz aslında anladığımız alfabe gibi değildir. İngiliz Latin Alfabesinin harflerinin belli kelimeleri kullanarak kodlanmasıdır. ‘’Fonetik Alfabe’’ diye de bilinir.

Havacılıkta emniyetin sağlanabilmesi için iletişim çok önemlidir. Geçmişteki yıllara bakarsak ciddi kazaların nedenlerinin başında doğru iletişimin sağlanamaması olduğunu görürüz. Bunun önüne geçmek için iletişimin geliştirilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle havacılık alfabesi kazaları ve havacılık şirketlerinin işlerinin aksamasını önleyen çok önemli bir araç olarak görülmektedir. Bu sistemin diğer avantajlarından biri de mesajlaşma sisteminde maliyeti azaltmaktadır.

Ambulans uçaklarda yâda diğer uçaklarda seyahat eden hasta yolcuların veya diğer yolcuların isimleri de Havacılık Alfabesiyle kodlanır. Böylece uçak başka ülkelerde olsa dahi sorunsuz olarak iletişim kurulur.

Havacılık Alfabesinin asıl amacı dünyanın her yerindeki havacılık kuruluşları arasında standardizasyonu sağlamaktır. Kodlamalar Nasıl Yapılır?

Bu kodlamada kullanılan harfler İngiliz Alfabesinde kullanılan harflerdir ve okunuşları da İngiliz Alfabesindeki gibi okunur. Kodlamada İngilizce kullanılmasının sebebi ise uluslararası en geçerli dilin İngilizce olmasıdır.

Örneğin; GATE kelimesini kodlayalım. Golf-Alpha-Tango-Echo denir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com