Electronic Speed Control Nedir Ne İşe Yarar?

42 Views

ESC Nedir?

Electronic speed controller elektrikli hız kontrol cihazıdır. Fırçalı veya fırçasız olarak bir elektrikli motora giden hızı kontrol eden ve bataryadan gelen akımı düzenleyen alettir. Ayrıca motorun tersine dönmesini ve dinamik frenleme yapmasını sağlayan bir elektronik katıdır. ESC’ler motora giden elektrik basıncını düşürerek motorun hangi devirde döneceğini belirler. En basit şekliyle motorun hızını ve dönüşünü kontrol eden cihazlardır.

ESC Nerelerde Kullanılır?

Uzaktan kumanda ve araç uygulamalarında bu alet sıkça kullanılır.

 • Elektrikli arabalar, bisikletler ve uçaklar
 • Helikopterler
 • Uçaklar
 • Tekneler
 • Multicopterler
 • ESC Frimware

ESC Neye Göre Nasıl Seçilir?

 1. Hangi tip araçta kullanılacağına bakılmalıdır. (Araba, tekne, uçak, drone)
 2. Motorun fırçalı mı yoksa fırçasız mı olduğuna bakılmalı ve ona uygun ESC tercih edilmelidir.
 3. Kullanılacak motorun volt ve amper gibi teknik bilgilerine bakılmalıdır.
 4. Motorun maksimum kaç amper ile çalıştığına göre alınacak ESC’nin de amper değeri belirlenmelidir.
 5. Motorun çalışma voltajı ve kullanılacak bataryanın voltaj değerine göre ESC’nin voltaj değeri dikkate alınmalıdır. Motorun ve bataryanın voltaj değeri de ESC’nin voltaj değerinden yukarıda olmamalıdır.

Havacılıkta ESC’lerin Kullanımı

İnsansız hava araçları maliyet, kullanım rahatlığı ve güvenlik gibi birçok nedenden dolayı diğer hava araçlarına göre daha hızlı bir şekilde popüler olmuşlardır. İnsansız hava araçları uzaktan algılama, yük taşıma, bilimsel araştırma, hassas saldırılar ve arama kurtarma görevlerinde çalışırlar. Havada uzun süre kalabilmeleri, kalkış ve inişin otomatik olması ve çok yüksek irtifalara ulaşabilmelerin de ESC’nin çok büyük etkisi vardır.

Model uçak ve helikopterlerde kullanılan ESC’ler tek yönlü çalışır ve tek yönde hızı kontrol edilmesini sağlar. Uçan araçlarda geri yönlü hareket mümkün olmadığı için çift yönlü ESC’lere ihtiyaç olmamaktadır ve genellikle BEC özelliği vardır. Fakat yüksek amperli bazı uçak ve helikopterlerin ESC’lerinde BEC olmayabilir. Bu durumlarda alıcıyı ve servo motorlarını beslemek için harici olarak BEC veya harici batarya kullanılır.

Drone ESC’lerinde BEC özelliğine ihtiyaç yoktur. BEC olan ESC’ler ile drone yapılmak istenirse, kontrol kablosunun pozitif kablosu kesilip kullanılır. Ayrıca drone ESC’leri uçak ESC’lerinden farklıdır. HZ değerleri helikopter ve uçaklarda 50HZ’lik ESC’ler kullanılırken, drone ESC’leri çoğunlukla 400HZ ve üstü olur. (BEC: Battery Eliminator Circuit, Pili gereksiz kılan devrelerdir.)

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com