Her Uçak İstediği Piste İnebilir Mi?

29 Views

Havacılık sektörünün artık oldukça yaygınlaşması sonucunda çoğumuz uçak ve pistin ne olduğunu biliyoruz. Fakat nasıl kara araçları kendi aralarında gruplara ayrılıyorsa örneğin otomobil ve tır gibi uçaklar ve pistlerde kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır. O yüzden kısa olacak şekilde uçak ve pist türlerine göz atalım.

Uçak

Uçak ya da tayyare; hava akımını sayesinde yükselerek havada seyahat imkânı veren hava taşıtıdır. Bu devasa hava taşıtları tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bunlar en çok bilinenleri yolcu uçağı, kargo uçağı ve savaş uçağıdır. Ama kullanım amaçları ve motorlarına göre ayrılarak birçok türü mevcuttur.

Pist

Hava araçlarının iniş ve kalkış yapabilmesi için hazırlanmış dikdörtgen şeklindeki alana pist denir. Dünya üzerinde küçük veya büyük olmak üzere birçok pist bulunmaktadır. Pistler kullanım alanlarına göre askeri veya sivil pist olarak adlandırılmaktadır. Pistlerin yapımında olmazsa olmaz özellikler istikamet yönleri ve rüzgâr durumlarıdır. Pistler ayrıca uzunluklarına göre de ayrılırlar.

Uçaklar İstediği Piste İniş Yapabilirler Mi?

Uçaklar ve pistler hakkında temel bilgiyi öğrendikten sonra sorumuza geçebiliriz. Uçakların yapısı ve uzunluğu kullanım amaçlarına göre çok değişiklik gösterdiği için ve dünya üzerinde standart bir pist ölçüsü bulunmadığı için cevabımız hayır olacaktır. Çünkü uçak pistlerinin uzunlukları iniş ve kalkış yapacak olan uçakların büyükleri ile doğru orantılı olarak yapılmaktadır. Örnek verecek olursak 3-5 kişilik bir yolcu uçağının iniş kalkış yapabilmesi için400-500 metrelik bir pist yeterli olacaktır ama dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380 modelli uçağın iniş ve kalkış yapabilmesi için uygun olan pist uzunluğu minimum 3353 metre olması gerekmektedir. Bu ve benzeri birçok sebepten dolayı her uçak tek bir istisna dışında istediği bir piste iniş yapamaz. Bu istisnaise acil durumlardır. Acil durumlarda uçaklar pilotun kararı ile istedikleri yere iniş yapabilirler. Fakat zaten uçuş öncesi hazırlanan planlarda rotadaki acil durumda iniş yapabileceği yerler bulunmaktadır ve iniş yapacakları zaman telsiz teması ile yer istasyonuyla iletişim kurmak zorundalar. Çünkü inecekleri pistin iniş ve kalkışa müsaitlik durumu, yangın, arama kurtarma biriminin bulunup bulunmadığı gibi hususların olması önemlidir yoksa bu iniş bir intihar olur.

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com