Bir Uçak Gittiği Yerde Bozulursa Ne Olur?

27 Views

Hiç düşündünüz mü? Bir uçak Afrika’da bir havalimanında bozulursa geri ülkesine nasıl döner? Gelin, bunun çözümünün nasıl olduğunu beraber inceleyelim.

Arıza Tespiti

Bir uçak Afrika’da bir havalimanında arıza yaptı ve geri dönüş seferi ertelendi. Uçağın bakımının yapılmasının iki yönetimi vardır. Eğer uçakta uçucu teknisyen varsa ve uçaktaki arıza teknisyenin düzeltebileceği türde bir arızaysa uçağın bakımı havalimanında yapılır ve uçak geri döner. Uçucu teknisyen eğer uçağın bakımını yapamazsa, daha doğrusu arıza eğer büyükse uçak havalimanında kalıyor ve havayolu kendi ülkesinden uçağın bakımının yapılması için o ülkeye teknisyenler gönderiyor.

Kimdir Bu Uçucu Teknisyen?

Uçak teknisyeni olan kişiler belirlenen eğitimleri alıp sınavları verdikten sonra uçucu teknisyen olabiliyor ve havayolları uzun uçuşlarda eğer uçak havadayken ya da indiği havalimanında bir arıza yaşarsa uçakta bir teknisyenin bulunmasının daha pratik çözüm olacağı yönünde karar alıyor. Uçucu teknisyenlerin uçtukları uçak tiplerine hâkim olması ve soğukkanlı bir şekilde davranması gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uçağın arıza giderme işlemi iki şekilde yapılıyor. Bunların dışında daha büyük bir arıza olursa, örneğin uçak motorunun değişimi gerekirse, yetkili otoritelerden izin alınıp teknisyenlerle beraber motor değişimi o havalimanında yapılıyor.

 

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com