Bir Kargo Uçağı İle Yolcu Uçağı Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

26 Views

Havacılık sektöründe hem yolcu-kargo hem de sadece kargo taşımacılığında kullanılan birçok uçak bulunmaktadır. Arasındaki farklara baktığımızda yolcu uçakları ve kargo uçaklarını ayıran birtakım farklılıklar vardır.

Yolcu uçakları

Üretim aşamasında kargo taşımacılığından daha çok yolcu taşımacılığı talebini karşılamak üzere üretilmektedirler. Operasyonel faaliyet açısından bakıldığında tarifeli, tarifesiz, charter gibi seferler düzenleyebilmektedirler. Uçak içerisinde kabin içi hizmetleri karşılamak için alanlar ve yolcu koltuk bölümü konfigürasyonu bulunmaktadır. Kargo bölümlerinde yolcu bagajları ve özel hizmet/ekipman gibi nesneler taşınabilir. Yüklemeler uçağın alt bölümüne yapılmaktadır. Ancak sadece kargo taşımacılığı için tasarlanmış uçaklardaki kadar taşıma kapasitesine sahip değildirler.

Kargo Uçakları

Mevcut yolcu uçaklarındaki kargo taşıma limitlerinden daha fazla kapasitede taşıma yapabilmek için tasarlanmışlardır.Operasyonel olarak baktığımızda daha çok tek pazara odaklanan havayolu işletmeleri tarafından tercih edilirler. Bu tip uçaklarda yolcu konfigürasyonuna dair bir şey bulmak mümkün değildir. Sadece kargo taşımacılığı için kullanılırlar. Yolcu uçaklarının taşıyamayacağı ve ağırlığı ciddi derecede yüksek ürünleri taşıma yeteneğine sahiptirler. Yükleme prosedürlerinde yolcu uçaklarında sadece alt bölüme yapılırken kargo uçaklarında bu durum farklı olup üst ve ana kat bölüme yapılmaktadır. Askeri araçlar, otomobiller ve uçak parçalarını dakargo uçaklarında taşıyabilmek mümkündür. Bazı kargo uçaklarında özellikle askeri olarak üretilenlerde kanatlar gövde üzerinde üstten kanat olarak inşa edilmiştir. Bunun sebebi de ağırlık derecesi yüksek yükleri daha rahat taşıyabilmektir. Ancak bunu yolcu uçaklarıyla gerçekleştirmek mümkün değildir. Sonuç olarak, imalat sırasında ki tasarım, faaliyet gösterdiği pazar, operasyonel faaliyet ve kapasite bakımından arasındaki farkları görmüş oluyoruz.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com