Bir Uçağın Daha Az Ya Da Daha Fazla Yakıt Yakmasının Sebepleri Nelerdir?

53 Views

Uçaklarda kullanılan yakıtlar günlük kullandığımız araçlarda kullandığımız araç yakıtlarıyla aynı değildir. Petrol ailesinden olan Kerosen adlı bir madde kullanılır. Düşük sıcaklıklarda akışkanlığını kaybetmemesi, benzinden daha geç alevlenip daha çok ısı vermesi gibi sebeplerden dolayı seçilmiştir. Ancak uçak depoları binlerce litre yakıt alabilir. Bu yüzden de oldukça maliyetlidir. Havayolu şirketleri bu maliyeti düşürmek için farklı yollar denerler ancak bazı durumlar da fazla yakıt harcamak kaçınılmazdır. Mesela iniş kalkışlarda çok yüklü miktarda yakıt tüketimi gerçekleşir. Pilotlar yakıt tüketimini azaltmak için atmosferde çıkılabilecek en yüksek irtifaya çıkarlar çünkü atmosferin ne kadar yukarısına çıkılırsa o kadar az sürtünme gerçekleşir. Yükseklikle sürtünme ters orantılıdır. Aynı zamanda uçağın büyüklüğü ve aldığı kargonun ağırlığı yakıt tüketimini arttırır. Aynı şekilde hafif olan ve kargosu az olan uçaklarda yakıt tüketimi daha az olur.

Meteoroloji başlı başına bir yakıt tüketim faktörüdür. Özellikle doğu- batı güzergâhında çok güçlü rüzgâr akımları bulunur. Rüzgâr akımlarını pilotlar arkalarına alırlarsa 300 km/saat hız destek bile alabilirler. Aynı durum tersi içinde geçerlidir eğer rüzgâr uçağın karşısından eser ve uçağın daha fazla güç harcamasına yani yakıt kullanımını arttırmasına sebep olur. Aynı durum bulutlar içinde geçerlidir. Pilotlar şimşek yüklü ve kalın bulut tabakalarının içinden geçmeyi pek tercih etmez böyle durumda ya çevresinden dolanırlar ya da üstünden, altından geçmek isterler. Bu yüzden de yakıtı fazla harcamak zorunda kalırlar. Uçakların bir uçuşta daha öncekilerle eş değer seviyede yakıt yakması çok olası değildir. Çünkü her uçuş aynı seviyede zorluk taşımaz bu yüzden de yakıt tüketme seviyeleri değişkenlik gösterir. Gayet olağan bir durumdur.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com