Helikopterlerin Neden İki Tane Pervanesi Vardır?

68 Views

Genel olarak uçaklar helikopterlerden daha yaygın kullanılmaktadır. Ama bu durum helikopterlerin de uçaklara göre avantajları olduğu gerçeğini değiştirmez. Helikopterlerin en basit avantajıysa uçakların iniş kalkış için ihtiyaç duydukları piste onların ihtiyaç duymamasıdır. Bina tepelerine, yatlara, küçük alanlara kolaylıkla iniş yapabilirler. Aynı zamanda havada asılı kalıp dikey yönde kalkış iniş yapabilirler, uçaklardan daha hızlı manevralar yapabilirler. Ancak uçaklardan daha küçük olup yolcu kapasitesinin az olması ve daha yavaş olması gibi etkenlerden dolayı pek tercih edilmezler. Uçaklarla helikopterlerin uçuş prensipleri temelde aynıdır. Ancak belirgin farklar bulunmaktadır. Örneğin uçağın kanatları gövdeye yapışıkken helikopterin pervaneleri motorla bağlantılı olarak helikopterin tepesinde bulunmaktadır. Helikopterin pervanesinin bir tanesine pal denir.

Bu paller uçak kanadıyla aynı şekilde olup daha minimaldir ve gövdeden ayrı bir yapıdır.  Helikopterin arkasında ikinci ve daha küçük bir pervane bulunmaktadır. Bu pervane ana pervaneyle aynı düzlemde ve yönde dönmez. Bunun sebebi helikopterin ana pervanesi güçlü bir şekilde dönerken helikopterin de ana pervaneyle aynı yönde dönmesini engellemektir.  İkinci pervane çok daha hızlı döner bunun sebebiyse kuyrukta bulunup ana pervaneden çok daha küçük olmasıdır. Böylece iki pervane arasında güç eşitlenmiş olur.

Helikopter Nasıl Havalanır ve Nasıl Manevra Yapar?

Motorun ana pervanelere verdiği güç çok yüksektir. Bu güç sayesinde palların altındaki ve üstündeki basınç değişir pallerin üst yüzeylerinde alçak basınç oluşurken alt yüzeylerinde yüksek basınç oluşur ve bu sayede havalanırlar. Pallere verilen güç arttıkça devir sayısı artar bu devir arttıkça kaldırma kuvveti de artar. Aynı durum tersi içinde geçerlidir devir azalırsa kuvvet azalır ve iniş yapılabilir. Ana pervane kendi yatay düzleminde çok büyük açılarla olmasa da eğim yapabilir. Bu pervanelerin bu eğimi yapmasıyla da helikopter sağa sola hareket edip istediği yöne manevra yapabilir.

 

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com