Bir Uçak Kazasından İnsanların Kurtulma İhtimali Nedir?

27 Views

Bir uçak kazası haberi gördüğümüzde aklımıza ilk gelen acaba kaç kişinin hayatını kaybettiğidir. Birçok insan hala uçak kazalarının çok tehlikeli ve ölümcül olacağını düşünür. Ancak araştırmalara göre bir uçak kazasına denk gelme ihtimalimiz 11 milyonda 1 olarak belirtiliyor. Aviation Safety Network, 2019 yılında 39 milyon uçuşun yapıldığını ve gerçekleşen kazalarında 2 milyon uçuşta 1 olduğunu belirtmiştir.

Kazaları Minimum Seviyeye Nasıl İndiririz

Uçak kazalarının oluşma sebebi iki nedene dayanır; teknik aksaklıklar ve insan faktörü. Havayolu firmaları her geçen yıl yaptığı teknik harcamalar ve personellerine olan yatırımlarıyla bu olayları en düşük seviyede tutmaya çalışıyor. Ancak kazaların en az şekilde yaşanması için şirketler kadar bizlerinde önem arz edecek tutumlarda bulunması gerekiyor. Havacılık kuralları gereği uçuş yaptığımız her seferde hostesler kalkış öncesi bilgilendirme yapması ve acil çıkış kapılarının nerede olduğunu göstermeleri gerekir. Sizlerde her zaman bu bilgilere kulak vermelisiniz.

Kazadan Kurtulma İhtimalimiz Nedir?

Kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse kesin değildir. Uçak kazalarında hayatta kalma şansımız kazanın ne kadar yüksekte yaşandığına, uçağın kaza yaptığı alanın özelliğine, yangının seviyesine ve insan faktörünün ne kadar etkili olduğuna dayanır.

Kalkışta ve İnişte Dikkat Etmelisiniz

Uçak kazalarının en sık olduğu zamanlar kalkış ve iniş evreleridir. Hosteslerin genellikle emniyet kemerlerimiz için bizleri kontrol ettiklerini görürüz. Kalkış ve inişte yaşanan kazalarda ciddi darbeler almamak ve olabildiğince yerimizde sabit kalabilmek için kemerimizin iyi bir şekilde taktığınızdan emin olun.

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com