resmin alt tagı

 Uçak Bakım Ve Kontrolünde Manyetik Parçacık Testi

7 Views

 

Bir işlevsel uçak, yapısal  hasar, korozyon ve çatlaklar gibi birçok kusurdan muzdarip olabilir; bu da uçağın yapısal bütünlüğünü veya hizmete uygunluğunu azaltabilir. Bu özellikle kritik uçak bileşenleri için çok önemlidir. Bu uçak bileşenleri yüksek stres altındadır ve hasar görmeleri durumunda uçağın başarısız olmasına ve mürettebatın hayatının kaybedilmesine neden olabilir.

Pervane, bir uçağın en yüksek stres altındaki bileşenlerinden biridir. Pervane bileşenleri, işlem sırasında tork, aerodinamik ve jiroskopik titreşim yükleri gibi farklı işlem yüklerine maruz kalır. Hızlı dönen, gidip gelen, titreşen, yüksek stres altındaki uçak parçalarında, özellikle pervane bileşenlerinde küçük kusurlar genellikle aşırı strese neden olur ve bu, parçanın tamamen başarısız olmasına ve uçağın yapısal bütünlüğünü etkiler. Bu nedenle, küçük kusurların tamamen başarısızlığa neden olmadan önce tespit edilmesi çok önemlidir. Uçağın hava değerliliği, planlı muayeneler ve önleyici bakım uygulamaları gerçekleştirilerek sağlanır.

Bu bakım uygulamalarından biri de tahribatsız muayene uygulamalarıdır. Uçak parçaları veya malzemeleri, uygun tahribatsız muayene yöntemleri kullanılarak incelenerek kusurlar veya çatlaklar tespit edilebilir. Uygun muayene yöntemleri uygulandıktan sonra, üreticiye özgü kriterlere göre incelenen parçalar için hizmete uygun, onarılabilir veya reddedilebilir gibi değerlendirmeler yapılabilir.

Sıvı Penetrant Muayene, Manyetik Parçacık Muayenesi, Eddy Akım Muayenesi, Ultrasonik ve Radyografik Muayene yöntemleri gibi yöntemler, Uçak Bakım Uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Manyetik parçacık muayene yöntemi, bağlantı elemanları, iniş takımı bileşenleri ve motor ve kuyruk düzeni bağlantı elemanları gibi diğer çelik bileşenlerin muayenesi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Manyetik parçacık muayenesi, yüzeyde veya yakınında bulunan bu tür kusurların hızlı tespiti için son derece güvenilir bulunmuştur. Kusurun yeri yaklaşık boyut ve şekli ile tespit edilebilir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com