resmin alt tagı

Howard Hughes Kimdir?

9 Views

  
Howard Hughes, havacılık sektörünün altın isimlerinden biridir. Hughes, hayatında farklı alanlarda önemli başarılar almıştır. Zengin bir iş adamı, çok başarılı bir yönetmen, havayolu ve başka girişimleri olan bir iş adamıdır.

Kaliforniya ‘da Hughes Aircraft adında bir şirket kurmuştur. Bu şirkette yüksek performansa sahip uçaklar tasarlamıştır. Arazi uçaklarıyla dünya hız rekorunu kırmıştır. Hollywood’ta önemli işler başardı bunlar;

  • The Outlaw
  • Hell’s Angels
  • The Aviator

Hughes’in Havacılık Sektörü Tutkusu

1926 yılında özel pilot lisansını alır almaz, Waco 10 tek motor ve iki koltuklu olan ilk uçağını satın aldı.28 yaşında hız rekorunu Boeing100A çift kanatlı uçakla birlikte kırdı. Hughes 1934’te uçak sanayisi ile ilgilenmeye başladı. Hughes’in havacılık tutkusu çok uç noktalara kadar ulaştı ve çeşitli havacılık rekorları kırdı. 1938 yılında 3 gün 19 saat süren bir uçuş gerçekleştirdi. Hughes zamanın en büyük uçağının tasarımında bulundu.H-4 Hercules yaklaşık 97.5 metrelik kanat genişliğine sahipti.Halk bu uçağın uçabilme kabiliyeti olduğuna inanmıyordu bu nedenle Hughes uçağını uçurmak için elinden geleni yaptı ve 2 Kasım 1947’de uçağını uçurmayı başardı . Fakat bu uçuş o uçağın ilk ve son uçuşu oldu.Uçak şuan Oregon’daki havacılık müzesindedir.

Howard Hughes ve Rekorları

Howard Hughes ilk olarak 1935 yılında tasarımı kendisine ait olan uçakla saat 567km hıza ulaşarak alanındaki dünya rekorunu kırmış oldu.

1937 yılında aynı uçağı kullanarak ortalama saate 537km hıza ulaşarak Amerika kıtası boyunca 7 saat 28 dakika süren bir yolculuk yaparak farklı bir rekoru kırdı.

1938 yılının Temmuz ayında Lockheed 14 ile dünyanın çevresini 91 saat 14 dakika süren bir yolculukla dolaştı ve yeniden bir rekora daha ulaşmış oldu.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com