resmin alt tagı

Uçakların Yakıt Depoları Nerededir?

36 Views

 

Uçaklarda yakıt deposu birçok farklı yerde bulunabilmektedir.

Genellikle yakıt deposu, uçakların kanatlarında ve gövdede bulunur. Uçağın her iki kanadında bulunan yakıt depoları, uçuş için gerekli olan yakıtın %70’ini içerirken gövdede bulunan yakıt deposu ise %30’unu içermektedir. Ekstra olarak uçaklarda yedek yakıt deposu da bulunmaktadır. Bu depo ise uçakların yatay kuyruğunda bulunur. İhtiyaç hâlinde son olarak buradaki yakıt kullanılır.

Yakıtın Çoğu Neden Kanatlarda Bulunur?

 • Depodaki yakıt tükendikçe uçağın ağırlık merkezi değişeceğinden dolayı yakıtın büyük bir kısmı uçağın kanatlarında bulunmaktadır. Eğer ki yakıt deposu gövdenin önünde veya arkasında bulunsaydı, uçuş sırasında azalan yakıt uçağın dengesinde bozulmaya sebep olurdu. Bu da uçuş sırasında büyük bir problem oluştururdu.
 • Uçuş esnasında gövdede bulunan ağırlık kanatlara biner. Bu durumda kanatların sağlam olması gerekir. Yakıt depoları kanadın yatayla oluşturduğu açıyı korur.
 • Hava akımından dolayı kanatlarda bir çırpınma hareketi oluşur. Bu çırpınma hareketinin büyüklüğü uçak kanadına zarar verir. Kanatlarda bulunan yakıt depoları bu hareketi minimuma indirerek kanadın hasar görmesine engel olur.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  info@herkesicinhavacilik.com