resmin alt tagı

Uçuş Korkular

17 Views

Aerofobi, uçakta uçmaktan duyulan aşırı korkudur. Aerofobisi olan kişiler, kalkış ve iniş gibi uçmanın farklı yönlerinden korkabilirler. İstatistikler, hava yolculuğunun diğer ulaşım türleri arasında en düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu göstermekte. Bu sebeple bu korku biçimi mantıksız görünür ama bazı insanlar bunu bilmelerine rağmen kaygılarından kurtulamazlar.

Aerofobisi olan çoğu insan aslında uçağın düşmesinden korkmazlar. Bunun yerine, uçakta olmanın getirdiği yoğun kaygıdan korkabilirler. Uçmayı beklemek veya uçmayı düşünmek onlar için çoğu zaman uçuşun kendisi kadar rahatsız edicidir.

Aerofobiye Ne Neden Olur?

Aerofobinin genellikle belirli bir nedeni yoktur. Aerofobinin uçuş sırasında yaşanan travmatik bir deneyimden kaynaklanması çok nadirdir. Spesifik tetikleyiciler şunları içerebilir:

 • Uçaklarda terörizm, kazalar veya şiddet ile ilgili haberler.
 • Kalkış ve iniş.
 • Türbülans (uçuş sırasında çarpmalar).

Diğer fobiler de aerofobiyi daha da kötüleştirebilir:

 • Akrofobi (yükseklik korkusu).
 • Agorafobi (bir şeyler ters giderse evden çıkamama, bir yerden kaçamama veya yardım alamama korkusu).
 • Klostrofobi (kalabalık, kapalı alan korkusu).

Aerofobiyi Önlemenin Bir Yolu Var Mı?

Aerofobiyi önlemenin bir yolu yok. Ancak hayatınız üzerindeki etkilerini azaltmak için; kafein, uyuşturucu veya alkol gibi kaygıyı daha da kötüleştirebilecek şeylerden kaçınabilir, korkularınızı ve endişelerinizi aile üyeleri, arkadaşlar veya akranlardan oluşan bir destek sistemiyle paylaşabilir, endişeleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz.

 

 

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  info@herkesicinhavacilik.com