resmin alt tagı

Uçuş Ekibi Kaynakları Yönetimi

62 Views

Ekip Kaynak Yönetimi (CRM), uçuş ekibinin güvenli ve verimli bir operasyon gerçekleştirmesi, hataların en aza indirilmeye çalışılması, stresin önlenmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla mevcut tüm kaynakların etkin kullanılmasıdır. İletişim, durumsal farkındalık, problem çözme, karar verme ve ekip çalışması dahil olmak üzere çok çeşitli bilgi, beceri ve tutumları kapsar.

CRM Ne İçin Geliştirildi?

CRM, uçuş veri kayıt cihazlarının (FDR’ler) ve kokpit ses kayıt cihazlarının (CVR’ler) modern jet uçaklarına dahil edilmesinin ardından, uçak kazalarının nedenlerine ilişkin yeni anlayışlara yanıt olarak geliştirildi. Bu cihazlardan toplanan bilgiler, pek çok kazanın, uçağın veya sistemlerinin teknik arızasından veya mürettebatın teknik bilgi eksikliğinden kaynaklanmadığını ileri sürmüştür. Bunun yerine mürettebatın kendilerini içinde buldukları duruma uygun şekilde tepki verememesinden kaynaklandığı görülmektedir. Örneğin, mürettebat üyeleri ile diğer taraflar arasındaki yetersiz iletişim, uçakta ekip çalışmasının bozulmasına ve sonuçta ciddi bir olaya veya ölümcül bir kazaya yol açacak yanlış kararlara veya kararlar dizisine yol açabilir.

CRM, iletişim, durumsal farkındalık, problem çözme, karar verme ve ekip çalışması dahil olmak üzere çok çeşitli bilgi ve beceriyi kapsar. CRM’yi oluşturan unsurlar yeni değildir ancak havacılığın başlangıcından bu yana genellikle ‘Havacılık’, ‘Kaptanlık’, ‘Mürettebat İşbirliği’ vb. gibi daha genel başlıklar altında tanınmıştır. Ancak geçmişte. Bu terimler resmi bir şekilde tanımlanmamış, yapılandırılmamış veya ifade edilmemiştir ve CRM bu eksikliği gidermeye yönelik bir girişim olarak görülebilir. Bu nedenle CRM, uçuş operasyonlarının güvenliğini artırmak ve verimliliğini artırmak için mevcut tüm kaynakların kullanımını sağlayan bir yönetim sistemi olarak tanımlanabilir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com