resmin alt tagı

Havaalanlarındaki Pistlerin Türleri Nelerdir?

17 Views

Pist sözcüğünün anlamı, uçakların iniş kalkışını yapması için hazırlanmış ve belirlenmiş dikdörtgen biçimdeki alanlardır. Asfalt, toprak veya çim yüzeye sahip olabilirler.

Dört çeşit pist türü vardır.

 • Tek pist
 • Paralel pist
 • Açık pist
 • Kesişen pist

Tanımlarına bakacak olursak;

Tek pist, genelde yoğun olmayan havaalanlarında tercih edilir. Pist yüzeyi ve ışıklandırmaları yapılması planlanan operasyon türüne göre hazırlanmıştır.

Paralel pist, iki pistin birbirine paralel olma durumudur. Yoğun havalimanlarında ve genişletilmeye uygun arazilerde daha çok kullanılır.

Açık pist, nispeten çok daha yoğun havalimanlarında kullanılır. Şiddetli rüzgarlar esmeye başladığında tek piste dönüşürler.

Kesişen pist, rüzgarlar çeşitli yönlerden şiddetli estiği zamanlarda kullanılır. Konumlandırma dolayısıyla sakin havalarda iki pisti aynı anda kullanmak mümkün değildir.

Pist Bakımındaki Rutin İşler

Pist yüzey temizliği güven bir kalkış ve iniş için en önemli şeydir. Bu nedenle pistteki kauçuk kalıntıları, yabancı cisimler daima temizlenmelidir. Pistin üzerindeki işaretlerin yani şerit ve çizgilerinin boyaları kullanıma bağlı olarak çıkabilir, düzenli aralıklarla yenilenmelidir. Pist çevresindeki vahşi doğayla mücadele çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekir buna örnek olarak pist etrafındaki yabani otların biçilmesini gösterebiliriz.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  info@herkesicinhavacilik.com