resmin alt tagı

Microlight Nedir?

26 Views

Microlight’ler havadan ağır, sabit veya döner kanatlı, maksimum kalkış ağırlığı 600 kilogram olan; maksimum uçuş hızı 120 knot, stall hızı ise 45 knot olan, diğer hava araçlarına göre oldukça hafif ve idamesi kolay olan bir hava aracı kategorisidir. İlk örnekleri 1970’li yıllarda çıksa da günümüzde popülaritesi artmış hava aracı kategorisidir.

Microlight’ların Diğer Hava Araçlarından Farkı Nedir?

Microlight’ler adından da anlaşılabileceği üzere diğer uçaklardan daha hafiftir. Bunun sebebi ise oldukça hafif olan kompozit malzemelerden veya kumaştan imal edilmeleridir. Toplam ağırlığı 600 kilogramı pek geçmeyen bu hava aracı türü genellikle hobi/sportif havacılık ağırlıklı kullanılmaktadır. Tek motoru olması ve aviyonik sisteminin uçaklardan daha az kompleks olması bakımını kolaylaştıran etmenlerdendir. Son zamanlarda popülaritesinin artmasının sebebi ise eğitiminin ucuz ve lisansının çabuk alınabiliyor olmasıdır.

Microlight’ler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Microlight’ler birçok alanda birçok şekilde kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse uçurulması kolay olduğundan dolayı uçuşun mantığını kavrayabilmek için uçuş okullarındaki ilk uçuşlar genelde microlight tarzı hava araçları ile yapılır. Askeri alanda ise öğrenci seçim uçuşlarında ve jet uçuş okullarında başlangıç uçuşlarında kullanılır. Sportif havacılıkta planörlerin çekilmesinde, akrobasi görevlerinde ve reklam afişlerinin uçurulmasında kullanılır. Ülkelerin emniyet teşkilatlarında ise suçluların yakalanmasında ve şüpheli noktaların belirlenmesinde (örneğin narkotik madde ticaretinin yapıldığı noktalar) kullanılır.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com