resmin alt tagı

NOTOC Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

52 Views

NOTOC, “Special Load Notification To Captain” ve ya “Notification To Captain” demektir. Uçağın kargo kompartmanına yüklenecek özel kargoları ve tehlikeli maddeler için doldurulması zorunlu olan bir forumdur. Genellikle uçağın alt güvertesinde yer alacak bu kargolar hakkında kaptana bilgi vermek adına doldurulur. NOTOC formlarında dünyadaki her havalimanında geçerli kurallar doğrultusunda hazırlanır. Bu kurallar IATA (International) tarafından belirlenmiştir.

NOTOC Formu Hangi Kargolar İçin Kullanılır ?

Taşınacak olan tehlikeli maddeler başta olmak üzere, özel kargo statüsüne giren; canlı hayvan, bozulabilir kargo (ilaçlar, canlı çiçekler, taze yiyecekler vb.), değerli kargolar (pırlanta, lük arabalar, banknotlu paralar vb.) ve cenaze gibi kargolardır.

NOTOC Formu Hazırlanmasında Uygulanan Prosedürler

Kargo memurları tarafından itinayla hazırlanan NOTOC formları, uçak kalkış saatinden bir saat öncesi uçak başına getirilerek harekat memuruna teslim edilir. Harekat memurunun imzaladığı formun bir nüshası kaptan pilota verilir. Kaptan pilot gerekli görürse ek kontroller yapma yetkisine sahiptir. Direkt uçuşlarda bir kez düzenlenen NOTOC formu transit uçuşlarda her istasyon için ayrı düzenlenir. Harekat memuru ve Kaptan tarafından imzalanmış formun bir nüshasını Kargo memuru tarafından saklanması zorunludur.

NOTOC formunun kaptan pilota teslim edilmesi, gerekli koşullar sağlanarak bozulma ve ziya olma durumlarının olmaması adına tehlikeli madde ve özel ürünler için önem arz etmektedir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com