resmin alt tagı

Bazı Zamanlarda Neden Uçağın Yanında İtfaiye Bulunur?

210 Views

Belki de birkaçınız havalimanında veya internet sayfasında uçak yanında itfaiye görmüşsünüzdür. İtfaiye gördüğümüzde tabii ki genel olarak aklınıza yangınla ilgili şeyler gelmiş “acaba havalimanında yangın mı çıktı veya uçak mı arızalandı…” gibi soru işaretleriyle haber kaynağı aramışsınızdır. Peki bir uçağın yanında itfaiye bulunmasının sebebi sadece yangınla mı alakalıdır? Hadi hep beraber inceleyelim.

Uçakların Yanında Neden İtfaiye Bulunur?

Tabii ki bunun çoğu kişinin de düşündüğü gibi yangından veya kazadan olma ihtimali vardır fakat uçakların yanında genellikle itfaiye bulunmasının sebebi “yakıt ikmali” yapılmasıdır.

Uçaklarda Hangi Yakıt Kullanılır?

Yüksek irtifalarda hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle donmadığı ve sıvı akışkanlığını kaybetmediği için havacılıkta genellikle tercih edilen yakıt türü halk arasında “gaz yağı” olarak da bilinen Jet-A1’dir. Jet-A1 yakıtının ana maddesi kerosendir.

Havalimanlarında Yakıt İkmali İçin Ne Gibi Önlemler Alınız?

 • Öncelikle yakıt ikmali gereken durumlarda sorumlu pilottan talimat alınmalıdır. Sorumlu pilot talimat vermediği sürece yakıt ikmali yapılamaz.
 • Yakıt alımı başlamadan önce uçağın yanında oluşabilecek herhangi bir acil duruma karşı itfaiye ekibi ve itfaiye aracı bulunmalıdır.
 • Yolcu giriş-çıkış kapılarına oluşabilecek acil durumlar için bir körük ya da yolcu merdiveni yanaştırılmalıdır.
 • Uçağın park frenine alınmış olması gerekmektedir ve oluşabilecek herhangi bir uçak hareketine karşın yakıt tankerlerinin uçağa uçağın motorları durdurulduktan sonra yanaştırılması gerekmektedir.
 • Olası bir yangın durumuna karşı en az iki adet yangın söndürücü bulunmalıdır.
 • Yakıt ikmalini yapan personel yakıtın özelliklerini bilmeli ve kıvılcıma sebep olabilecek herhangi bir şey olmamasına dikkat etmelidir.
 • Hava durumu kötü ise yani şimşek, yıldırım gibi hava olayları varsa veya olma ihtimali varsa yakıt ikmali için hava trafik kontrolünden izin alınmalıdır.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  info@herkesicinhavacilik.com