İlk Hava Trafik Kontrolörü Kimdir?

15 Views

Bir uçağın uçması için pilot, yardımcı pilot, gerekiyorsa uçuş mühendisleri yeterlidir. Ancak konu birden fazla uçak olunca devreye hava trafik kontrolörleri girer.

Hava Trafik Kontrolörleri, havadaki ve yerdeki uçakların hareketlerini belli kurallar çerçevesinde havacılık otoriteleri ile düzenleyerek havacılığın güvenliğini sağlar. Yanlış freyz kullanımı veya söylenecek eksik veya yanlış cümle, uçağın yanlış hareket etmesine dolayısıyla uçağın kazalara karışmasına neden olur.

İlk Hava Trafik Kontrolörü Kimdir?

Yerde uçakları çarpışmamaları için yönlendiren ilk kişi -ilk hava trafik kontrolörü- 1929’da Lambert Field’da çalışmak üzere seçilen Archie W. League olmuştur. Lambert Field’da bir şemsiye altında oturarak gösteri uçaklarına ne zaman kalkış ve iniş yapacaklarını belirten bayraklar sallardı. Bunun yanında pisti yanlış kullanan uçakları kırmızı bayrak ile uyarırdı.

League’in havacılığa katkıları, bayrak sallamanın çok ötesine geçiyor. League; 1936’da Federal Havacılık İdaresi’ne hava trafik kontrolörü olarak atandı, 1973 yılına kadar FAA’da çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra 1986 yılında yaşamını yitirdi.

İlk Türk Kadın Hava Trafik Kontrolörü Kimdir?

Ülkemizin ilk kadın hava trafik kontrolörü Nazmiye Göyük’tür. Nazmiye Göyük, Devlet Havayolları Umum Müdürlüğü’nde göreve başlamış ve alanındaki ilk kadın olmuştur. Bunun yanında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin Hava Trafik Kontrol bölümünde uzun süre dersler vermiştir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com